fbpx

Cztery złote medale na MŚ. Wielki sukces polskich żeglarzy z niepełnosprawnościami

Polscy żeglarze z niepełnosprawnościami zdominowali Mistrzostw Świata klasy Hansa rozegrane w Portugalii (Marina de Portimão). Nasza reprezentacja wróciła z aż czterema złotymi medalami, ukazując swoją siłę na globalnej arenie.

Mistrzostwa Świata w tej klasie są wyjątkowe, ponieważ obok zawodników z niepełnosprawnościami mogą w nich uczestniczyć też pełnosprawni żeglarze. Polska wzięła udział z mieszanką doświadczeń w klasie Hansa 303 double, gdzie na sterze był doświadczony Piotr Cichocki, a załogantką była jego żona Joanna Cichocka (oboje reprezentujący AKS ASW Olsztyn).

 

W rywalizacji Hansa 303 single Piotr Cichocki nie miał sobie równych, zdobywając pierwsze miejsce w pięciu z sześciu wyścigów eliminacyjnych, co umożliwiło mu spokojne pływanie w finale. Jego dominacja była tak widoczna, że tylko niespodziewane zdarzenie mogło pozbawić go tytułu. Polski żeglarz wraca z Portugalii z dwoma medalami.

Piotr Cichocki wyznał: “Przybyłem tutaj z zamiarem zwycięstwa, mimo że wiedziałem, że konkurencja będzie mocna. Pomimo dużej liczby rywali i trudnych warunków, byłem dobrze przygotowany. W kategorii Hansa 303 double kluczowym elementem była świetna komunikacja z moją żoną”.

Olga Górnaś-Grudzień (SŻN Bytom) również imponująco zaprezentowała się w kategorii Hansa 303 single. Pokazała swoje umiejętności, konkurując z mężczyznami i pewnie zdobyła tytuł mistrzyni świata wśród pań. Dodatkowo uplasowała się w prestiżowym 6 miejscu w klasyfikacji ogólnej.

Andrzej Bury (AKS OSW Olsztyn) w klasie Hansa 2.3 osiągnął niesamowity debiut. W swoim pierwszym tak ważnym starcie pokazał klasę, wygrywająć wszystkie wyścigi. Po raz pierwszy mógł cieszyć się brzmieniem polskiego hymnu narodowego na podium.

Grzegorz Prokopowicz, trener narodowy żeglarzy z niepełnosprawnościami, podkreślił: “Nasi zawodnicy byli niepokonani, przynosząc do kraju cztery złote medale! Taki rezultat jest niespotykany. To były wymagające zawody z różnymi warunkami pogodowymi”.

Jest to tylko jeden z wielu sukcesów naszych żeglarzy z ograniczeniami zdrowotnymi w tym roku pod okiem trenera Prokopowicza. Wcześniejsze zawody również przyniosły wiele triumfów dla Polski. Teraz, z kolejnymi medalami w ręku, polscy żeglarze pokazali, że w sportowym duchu żadne przeszkody nie są nie do pokonania.

Źródło: glosmazur24.pl

Dodaj komentarz