fbpx

Ziołowy ekstrakt z żeń-szenia, miłorzębu japońskiego i szafranu poprawia pamięć w przypadku łagodnych objawów demencji

Naukowcy przeprowadzili badania kliniczne nad wpływem ekstraktu ziołowego na łagodne zaburzenia funkcji poznawczych (MCI) i odkryli, że ekstrakt znacząco poprawia pamięć uczestników w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Sailuotong (SLT) to preparat ziołowy zawierający standaryzowane ekstrakty z żeń-szenia (Panax ginseng), miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) i szafranu (Crocus sativus L.).

U pacjentów zaobserwowano również lepszą zdolność do wykonywania zadań wymagających funkcji wykonawczych, takich jak utrzymanie koncentracji mimo rozproszeń czy wielozadaniowość.

Australijski zespół naukowy stojący za tym badaniem wierzy również, że demencja, będąca następstwem MCI, może zostać opóźniona dzięki ekstraktowi SLT. Badacze planują przeprowadzenie dłuższych badań w tej kwestii.

Mieszanina ziół została opracowana w ramach wieloletniej współpracy między Instytutem Badań nad Zdrowiem NICM na Uniwersytecie Zachodniego Sydney a Xiyuan Hospital i China Academy of Chinese Medical Sciences w Pekinie.

Już wcześniej wykazano, że SLT ma właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwapoptotyczne oraz wzmacniające układ cholinergiczny. Badania wykazały również bezpieczeństwo SLT oraz potencjalne korzyści dla zdrowia neurologicznego i funkcji poznawczych u zdrowych dorosłych.

Jednak najnowsze badanie, opublikowane w czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia, miało na celu przetestowanie SLT jako potencjalnego leczenia MCI, charakteryzującego się spadkiem funkcji poznawczych, w tym pamięci i myślenia. MCI jest często postrzegane jako prekursor demencji, dotykając 17% ludzi na świecie powyżej 60 roku życia.

Badanie przeprowadzono na grupie 78 uczestników w wieku 60 lat i starszych, wszystkich z wcześniejszą diagnozą MCI. Uczestnicy byli losowo przydzielani do grupy przyjmującej 180mg kapsułkę SLT dziennie lub placebo.

Wyniki badania były obiecujące: seniorzy z grupy SLT wykazywali znaczącą poprawę w logicznej pamięci w porównaniu z grupą placebo. Grupa SLT również lepiej radziła sobie w testach funkcji wykonawczych.

„Osoby z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych mają zwiększone ryzyko demencji – nawet ponad pięciokrotnie w niektórych przypadkach – a obecnie nie mamy żadnych zatwierdzonych leków na MCI” – mówi główny autor, profesor Genevieve Steiner-Lim z NICM Health Research Institute.

Chociaż przyznaje ona, że potrzebne są dalsze badania nad długoterminowymi korzyściami i wpływem ekstraktu ziołowego na codzienne funkcjonowanie oraz jakość życia, dr Steiner-Lim jest optymistycznie nastawiona co do możliwości opóźnienia demencji dzięki SLT.

Warto zauważyć, że poszczególne zioła mają różne badania potwierdzające ich korzyści zdrowotne. Dla żeń-szenia amerykańskie FDA i Federal Trade Commission wielokrotnie ostrzegały producentów suplementów diety przed wprowadzaniem w błąd w kwestii korzyści zdrowotnych. Jednak dla miłorzębu analiza meta badań z 2017 roku sugeruje potencjalnie korzystne efekty na funkcje poznawcze w porównaniu z placebo.

Kwiat Crocus sativus, używany do produkcji przyprawy szafran, od dawna stosowany jest w tradycyjnej medycynie azjatyckiej. Jego aktywne związki chemiczne mogą wpływać na poprawę nastroju u osób z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi oraz przynosić inne korzyści, w tym poprawę snu i widzenia.

Dodaj komentarz