fbpx

Szczęście w odosobnieniu

Jest popołudnie. Nalewam sobie kolejny kubek parującej aromatycznej kawy. W pokoju tylko ja i zwierzaki. Jest cicho. Słyszę brzęczenie lodówki i szum laptopa na moich kolanach. Palce wędrują po klawiaturze. Jestem w odosobnieniu. To moja samotnia. Czas tylko dla mnie. Wyciszam telefon, nie odpisuję na maile. Przez chwilę w samotności świat się nie zawali, a ja nabiorę energii, by podołać kolejnym wyzwaniom.

Samotność jest dla nas bardzo dobra. Pomaga nam rozkręcić kreatywność, pozwala pozbierać myśli i uporządkować zadania. Jak pisze autorka Susan Cain – „Odosobnienie jest katalizatorem wszelkich działań”. Jak osiągnąć ten stan?

Nie ma tu żadnych czarów. Nie ma potrzeby uczenia się medytacji, śpiewów czy tańca deszczu. Są tylko dwie główne zasady:

BĄDŹ SAM.

BĄDŹ CICHO.

Wybierz się na samotny spacer, posiedź w pokoju, rób to, co TYLKO TOBIE sprawia przyjemność. To jest Twój i tylko Twój czas.

Poniżej znajdziesz 5 porad, jak z szalonego dnia urwać dla siebie kilka chwil w odosobnieniu:

PLANUJ. PROŚ. Jeśli mieszkasz z kimś – porozmawiaj z nim tym, że np. co sobotę potrzebujesz godziny czy dwóch tylko dla siebie. Bliscy, którym na nas zależy zrozumieją to. Nie bój się prosić, a nawet wpisywać w przepełniony kalendarz dokładnej daty i godziny, w których oddalisz się do samotni.

PRIORYTET. Chwile w ciszy są niezbędne dla naszej higieny psychicznej. Tak jak co rano myjesz zęby czy bierzesz prysznic – nie zapominaj o swojej psychice. Zadbaj o nią tak, jak dbasz o ciało.

UCZ. Naucz tych, z którymi mieszkasz, czym jest dla Ciebie czas samotności. Jakie ma pozytywne efekty, jak na Ciebie działa i zaproponuj, żeby skorzystali z takiego czasu dla nich samych.

WYKORZYSTUJ PRZERWY. Pomiędzy czasem spędzanym w samotni, spróbuj wyłączyć TV podczas pracy, nie słuchaj radia, gdy jedziesz samochodem do sklepu. Korzystaj z ciszy, gdy to tylko możliwe, Twój umysł Ci za to podziękuje wzrostem kreatywności i lepszą pracą.
KREUJ. Stwórz sobie przynajmniej jeden rytuał w ciągu dnia, który łączy się z ciszą. Czy to codzienna kąpiel w wannie bez muzyki w tle, czy to pół godziny spędzone z książką. Wykorzystaj czas dla celebrowania ciszy w Twoim życiu.

Cisza jest niezwykle rzadka w dzisiejszym świecie. Traktowana często jako przywilej. Jeśli sami nie stworzymy sobie okoliczności, by się nią cieszyć i korzystać, to nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli nauczysz się być szczęśliwym w samotności, będziesz szczęśliwy już zawsze.

A teraz ciiii…

 

Autor: Monika KotlarekStrona www: http://www.psycholog-pisze.pl

Dodaj komentarz