fbpx

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi częściowe zaćmienie Księżyca

W nocy z 28 na 29 października warto spojrzeć na Księżyc. Na terenie Polski będzie można zaobserwować jego częściowe zakrycie. Szczyt tego zjawiska przypada około kwadrans po godz. 22, ale zakryta będzie tylko mniej więcej jedna ósma powierzchni Księżyca.

“Zaćmienia lubią chodzić parami. To potwierdza się i tym razem” — podkreśla astronom Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu, w rozmowie z portalem Nauka w Polsce. Wcześniej, 14 października, mieszkańcy Ameryk mogli podziwiać zaćmienie Słońca w formie obrączki. Teraz przyszedł czas na zaćmienie Księżyca.

“To wynika z faktu, że Księżyc potrzebuje około miesiąca, aby okrążyć całkowicie Ziemię. Gdy mieliśmy zaćmienie Słońca — Księżyc był pomiędzy Ziemią a Słońcem. Po prawie dwóch tygodniach pokona połowę orbity i znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi. Tak, że Ziemia oświetlana przez Słońce rzuci cień na swojego naturalnego satelitę” — opisuje Rafalski.

Z Polski będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zjawisko rozpocznie się o godz. 20.02 jako zaćmienie półcieniowe. Następnie, o godz. 21.35, powierzchnia Księżyca zacznie zanurzać się w cień naszej planety. Najbardziej intensywne momenty zaćmienia przewidziane są na godz. 22.15, a całe spektakl dobiegnie końca około 22:52.

“Dolna, lewa część tarczy Księżyca będzie nieco ciemniejsza, jakby ‘wygryziona’, choć Księżyc będzie w pełni. Ziemski cień w zasadzie liźnie powierzchnię Księżyca, bo zakryte będzie jedynie około jednej ósmej tarczy” — opisuje astronom.

Warto zwrócić uwagę na formę cienia Ziemi, który przysłoni Księżyc. “Jeśli się dobrze przyjrzeć, to widać, że to fragment okręgu. Dawno temu pierwsi obserwatorzy nieba w ten między innymi sposób zrozumieli, że Ziemia jest kulą” — zauważył Rafalski.

 

 

Dodaj komentarz