fbpx

Powstało miniaturowe urządzenie do monitorowania przeszczepionych narządów

Naukowcy z Northwestern University opracowali miniaturowe urządzenie, które może przewidzieć oznaki odrzucenia przeszczepionego narządu o trzy tygodnie wcześniej niż standardowe metody, – informuje „Science”.

W USA ponad 250 000 osób monitoruje stan przeszczepionych nerek, korzystając z badań krwi. Jednakże taki pomiar, mimo że jest dostępny, nie jest zawsze precyzyjny i może prowadzić do błędnych wyników. Chociaż biopsja jest uważana za najbardziej niezawodną metodę wykrywania odrzucenia, jest inwazyjna i wiąże się z ryzykiem powikłań.

Nowo opracowane urządzenie, wielkości paznokcia i cieńsze niż ludzki włos, jest wszczepiane bezpośrednio w przeszczepiony narząd. Monitoruje ono lokalne temperatury narządu w czasie rzeczywistym, które mogą wskazywać na jego odrzucenie. Dane są przekazywane bezprzewodowo do urządzeń pacjentów lub lekarzy.

W badaniu przeprowadzonym na małych zwierzętach urządzenie wykryło zmiany temperatury związane z odrzuceniem wcześniej niż tradycyjne metody oparte na badaniach krwi. Takie wczesne wykrycie może dać lekarzom cenny czas na interwencję, co z kolei zwiększa szanse na zachowanie przeszczepionego narządu.

Jednym z kluczowych aspektów tej technologii jest to, że ciągłe monitorowanie może zapewnić pacjentom spokój ducha, jak podkreśla dr Lorenzo Gallon, który brał udział w badaniach. Pacjenci często żyją w nieustannym stresie, obawiając się o stan przeszczepionego narządu. Wczesne wykrywanie oznak odrzucenia może przynieść im pewność.

Badania wskazują na lokalny wzrost temperatury przeszczepionego narządu jako wczesny wskaźnik odrzucenia. Ta obserwacja była konsekwentna zarówno dla zwierząt nieprzyjmujących leków immunosupresyjnych, jak i dla tych, które je przyjmowały.

Po sukcesie wstępnych badań naukowcy prowadzą dalsze testy i pracują nad zasilaniem urządzenia. Chociaż początkowe badania skoncentrowane były na nerkach, technologia może znaleźć zastosowanie również w przeszczepach innych narządów i innych schorzeniach.

Źródło: science.org

Dodaj komentarz