fbpx

Chirurgiczny „Oscar” dla polskiego lekarza. Metoda pomoże kobietom po mastektomii

Jerzy Kolasiński to pierwszy polski chirurg, któremu udało się całkowicie zrekonstruować model piersi. Za ten sukces w roku 2020 otrzymał nagrodę Golden Paper PRS Global Open Award.

Golden Paper PRS Global Open Award to nagroda przyznawana co roku na podstawie największej popularności naukowych publikacji chirurgów plastycznych z całego świata. Nagroda jest nazywana „Oscarem chirurgów”. W tym roku, 23 września 2020 r. trafiła do rąk polskiego lekarza, który zrekonstruował model piersi bez potencjalnego ryzyka. Publikacja dr Jerzego Kolasińskiego  „Całkowita rekonstrukcja piersi z przeszczepem tłuszczu połączona z wewnętrzną ekspansją tkanki”, opisuje metodę, która w przyszłości może być ratunkiem dla wielu kobiet po operacji mastektomii.

Udało się całkowicie zrekonstruować pierś pacjentki po totalnej mastektomii z powodu raka piersi. Rekonstrukcja piersi nie była związana z rozległym i ryzykownym zabiegiem pobierania tkanek z innych okolic ciała – wyznał dr Jerzy Kolasiński.

Dzięki technice wymyślonej przez polskiego chirurgia udało się całkowicie odtworzyć pierś usuniętą po zabiegu. Co istotne, operacja była obarczona znacznie mniejszym ryzykiem, niż standardowe metody, bo korzystała z regeneracji tkanek tłuszczowych.

-Co bardzo istotne, rekonstrukcja piersi nie była związana z rozległym i ryzykownym zabiegiem pobierania tkanek z innych okolic ciała. Ponadto przeszczepiana tkanka tłuszczowa zastymulowała organizm pacjentki do wytworzenia na nowo naczyń krwionośnych i nerwów. Tym samym pozwoliła na uzyskanie pełnowartościowej piersi – mówi o swojej metodzie dr Kolasiński.

Choć badania zajęły lekarzowi kilka lat, to mogą wyznaczyć nowy kierunek w chirurgii plastycznej. Można mieć nadzieję, że praca polskiego lekarza wskaże na nowe możliwości w dziedzinie rekonstrukcji narządów poprzez regenerację.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: wysokieobcasy.pl

 

Dodaj komentarz