fbpx

Chcesz walczyć z suszą? Nie koś trawnika

 

Istnieją miejsca gdzie koszenie trawy jest niezbędne. Korty tenisowe, boiska piłkarskie, czy zielone pasy wzdłuż dróg, przy przejazdach kolejowych lub skrzyżowaniach. Równo przycięta trawa w ogródku, czy osiedlowych alejkach wychodzi jednak z mody i jest zastępowana przez kwieciste łąki. Dlaczego lepiej zostawić swój trawnik w spokoju i ograniczyć koszenie do minimum? Powodów jest mnóstwo.

Brak deszczu jest równoznaczny z wymieraniem

Trawa utrzymuje wilgotność i zapobiega erozji ziemi, co za tym idzie nie pozwala na jej przesuszenie. Krótko ścięte źdźbła nie są w stanie ani skutecznie pochłaniać wilgoci z powietrza, ani utrzymać jej w ziemi. Dlatego trzeba je podlewać. Zmiany klimatyczne za jakiś czas pozbawią nas wody, w związku z tym odstaw kosiarkę i nie marnuj bezsensownie życiodajnej cieczy !

W betonowym gąszczu można się ugotować

Im dłuższy trawnik, tym bardziej obniża temperaturę powietrza, co wpływa bezpośrednio na komfort twojego życia szczególnie w upalne dni. Dla porównania asfalt nagrzewa się o 20 stopni bardziej niż goła ziemia… goła ziemia o ponad 20 stopni bardziej niż trawnik.

Twój trawnik w walce ze smogiem

Martwi cię zanieczyszczenie powietrza? Nic dziwnego, co roku na choroby układu oddechowego wywołane marną jakością powietrza umiera niemal 45 tys. Polaków. Trawnik, który rzadko spotyka się z ostrzem kosiarki to ważny sprzymierzeniec drzew w produkcji życiodajnego powietrza i walce ze szkodliwym dwutlenkiem węgla.
Wiedziałeś, że trawa w Central Parku w Nowym Jorku usuwa z atmosfery 6 ton CO2 rocznie? … Sam, więc widzisz, że bez niepozornych zieleńców i uroczych skwerków nie mamy szans na przetrwanie!

Nienawidzisz komarów-pozwól, że zajmą się tym ptaki

Wysoka trawa, to dom dla wielu organizmów żywych. W niej schronienie znajdują jaszczurki, gryzonie i słodkie jeże, które tak lubisz oglądać na zdjęciach w sieci. Oprócz wyżej wymienionych korzyści rezygnując z koszenia możesz nakręcić łańcuch pokarmowy i reakcje przyrodnicze, do których niszczenia przyczyniamy się od wieków. Im wyższa trawa, tym więcej w niej owadów, czyli pokarmu dla ptaków. Im więcej ptaków tym mniej niepożądanych gości np. komarów, czy kleszczy. Nasi skrzydlaci przyjaciele doskonale sobie z nimi poradzą, jeśli tylko dasz im szansę i schowasz kosiarkę.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: wysokie obcasy.pl

 

 

Dodaj komentarz