fbpx

Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji niż ich rówieśnicy sprzed 20-30 lat

Żyjący współcześnie seniorzy są w lepszej kondycji fizycznej i mentalnej niż ich rówieśnicy sprzed 20–30 lat. Wynika to ze zmian w stylu życia, lepszej opieki zdrowotnej oraz edukacji – poinformowali fińscy naukowcy.

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Jyväskylä przebadali fizyczne oraz intelektualne możliwości osób w wieku 75–80 lat i porównali je z wynikami badań wykonanych na ich rówieśnikach w latach 90. ubiegłego wieku.

– Pomiary różnych zdolności wskazują, jak starsi ludzie radzą sobie w codziennym życiu – i jednocześnie wskazują na wiek funkcjonalny – wyjaśnia główna autorka badania prof. Taina Rantanen.
Okazało się, że siła mięśni, tempo chodzenia, czas reakcji, zdolności werbalne, myślenie i pamięć robocza dzisiejszych seniorów są na znacznie wyższym poziomie, niż u ich rówieśników z lat ubiegłych. Badania wydolności płuc nie wykazały jednak różnic.

Z wyników tych badań można wnioskować, że współcześnie ludzie przeżywają więcej lat w dobrej sprawności.

– Większa aktywność fizyczna i większe rozmiary ciała tłumaczą poprawę dotyczącą prędkości chodzenia i siły mięśni w grupie urodzonej nieco później. Jednocześnie najważniejszym czynnikiem odpowiadającym za różnice w zdolnościach poznawczych była dłuższa edukacja – dodaje uczestnicząca w projekcie Kaisa Koivunen.

Zmiana podejścia do starzenia się

Naukowcy zwracają uwagę na wyraźne zmiany, jakie zaszły w ciągu dwóch-trzech dekad. Wymieniają m.in. poprawę żywienia i higieny, lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz lepsze warunki pracy.

– To badanie unikalne, gdyż tylko kilka projektów badawczych na świecie porównało możliwości ludzi w tym samym wieku, żyjących w różnych czasach – podkreśla uwagę prof. Rantanen.
Według naukowców trzeba zmienić podejście do starzenia się.

– Nasze rozumienie podeszłego wieku jest przestarzałe. Z punktu widzenia naukowców zajmujących się zawodowo starzeniem można powiedzieć, że lat „przybywa” przede wszystkim do wieku średniego, a nie do końcówki życia. Zwiększenie długości życia oznacza więcej lat przeżytych w zdrowiu. Jednocześnie jednak ostatnie lata życia obejmują późniejszy wiek z rosnącą potrzebą opieki. W starzejącej się populacji zachodzą więc jednocześnie dwie zmiany: utrzymanie zdrowia do starszego wieku i wzrost liczby bardzo starych ludzi, którzy potrzebują pomocy – tłumaczy liderka projektu.

Źródło: jyu.fi, springer.com

Dodaj komentarz