fbpx

Park Narodowy w Tajlandii odsyła turystom pozostawione przez nich śmieci

Coraz częściej, zarówno firmy jak i osoby prywatne, nie czekając na decyzję rządów, biąrą we własne ręce kwestię dbania o środowisko naturalne.

Przykładem takiego działania są władze tajlandzkiego Parku Narodowego Khao Yai, które wymyśliły oryginalny sposób, na powstrzymanie turystów przed śmieceniem. Jeśli podczas wizyty odwiedzający zostawią po sobie jakieś śmieci, zarządcy parku odeślą im je pocztą.

Śmiecisz na własną odpowiedzialność

„Zapomniałeś zabrać swoje rzeczy z Parku Narodowego Khao Yai. Pozwól, proszę, nam je zwrócić” – napisano na dołączonej do śmieci notatce.
Nowe zasady wymagają od turystów, odwiedzający Park Narodowy Khao Yai, podania przy wejściu danych adresowych. Dzięki temu, jeżeli zostawią po sobie śmieci, władze będą mogły odesłać im je na podany adres.

W Tajlandii śmiecenie w parku narodowym jest przestępstwem i podlega karze do pięciu lat pozbawienia wolności oraz grzywnie do 16 tysięcy dolarów. W ten sposób władze parku mogą nie tylko odesłać odwiedzającym pozostawione przez nich i śmieci, ale także powiadomić policję. Nagminni śmieciarze mogą trafić na czarną listę Parku Narodowego Khao Yai.

Wszystko zależy od tego, czy odwiedzający złamią również inne zasady obowiązujące w parku. Przykładowo, grupa korzystająca z campingu spożywała alkohol, ignorując polecenia strażników. Zostawiła także po sobie śmieci. Władze zapowiedziały, że była to ich ostatnio noc spędzona w parku.

„Możesz zabrać tylko dwie rzeczy z naszych parków: wspomnienia i zdjęcia. Zostaw po sobie wyłącznie ślady” – napisał na Facebooku minister środowiska Varawut Silpa-arch.

W swoim wpisie na Facebooku, minister środowiska Varawut Silpa-arch zamieścił zdjęcia wysłanych paczek. Zapowiedział także, że osobiście dopilnuje, aby podobny los spotkał wszystkie osoby śmiecące w Parku Narodowym Khao Yai.

Śmieci mogą okazać się szkodliwe dla zwierząt żyjących w parku takich jak m.in. słonie, tygrysy, kanczyle (myszojelenie), gaury, mundżaki indyjskie, lamparciki marmurkowe, gibony czy niedźwiedzie himalajskie. Park Narodowy Khao Yaoi to największy i najstarszy park narodowy w Tajlandii. Został założony w 1962 roku i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest otwarty dla turystów przez cały rok, a na jego terenie znajdują się obiekty noclegowe i pola namiotowego.

Dodaj komentarz