fbpx

W ciągu ostatnich 5 lat zniknęło mniej lasów niż wcześniej

Trudno znaleźć osobę, która nie lubi spacerować po lesie. Już w starożytności znano uzdrawiającą moc drzew. Lasy stanowią około 30.5% całej powierzchni świata. Na 1 mieszkańca Ziemi przypada około 0,60 ha lasu.

Światowa powierzchnia lasów jest ważnym wskaźnikiem stanu środowiska. Departament Leśnictwa ONZ co pięć lat sporządza raport, zwany Globalna Ocena Zasobów Leśnych (Global Forest Resource Assessment – FRA), opisujący stan lasów na świecie.

Z raportu 2015-2020, wynika, że w tym okresie ilość wyciętych lasów spadła o 2 mln  hektarów, porównując do lat 2010-2014 (z 12 do 10 mln hektarów). Choć widać spadek, liczby te są niestety nadal zbyt wysokie.

Raport jest wynikiem przeprowadzonych ankiet w poszczególnych krajach. W sprawozdaniu brane są pod lupę różne kwestie, m.in.:

  • wielkości obszaru  lasów i ich zmiana na danym terenie, w danym okresie
  • własności gruntów
  • zrównoważonej gospodarki leśnej

Postęp deforestacji nie przebiega równomiernie. Specjaliści z Departamentu Leśnictwa ONZ, podczas analizy wyników, zauważyli, że najwięcej terenów zielonych znika w Afryce, a także w Południowej Ameryce.

– W Afryce sytuacja pogarsza się prawdopodobnie ze względu na rosnącą populację – mówi Anssi Pekkarinen, który jest odpowiedzialny za projekt.

Dodaje też, że ludność Afryki najprawdopodobniej podwoi się w ciągu najbliższych 30 lat. W związku z tym, aby chronić lasy, koniecznie trzeba będzie zrównoważyć metody upraw.

Ludzie utrzymują się tam z drobnego rolnictwa, a drewno i węgiel drzewny są głównym źródłem energii dla ogromnej liczby ludzi w tym obszarze. Musimy jakoś zmienić ten trend.

W Europie i Azji sytuacja przedstawia się odwrotnie. Tutaj obszar zalesienia wzrasta.

Mimo że w skali globalnej widzimy lekką poprawę, należy pamiętać, że straty terenów zielonych są nadal spore. Od 1990 roku lasy pomniejszyły się o 178 mln hektarów, co można porównać z terenem Libii.

Drzewa stanowią bardzo ważną część naszego środowiska. Najlepiej pochłaniają dwutlenek węgla, który przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Jak twierdzą eksperci, wylesianie przyczynia się do rozwoju chorób zakaźnych, a w przyszłości może powodować nowe pandemie.

Dodaj komentarz