fbpx

Widzimy całym ciałem – jak kolory wpływają na ciało i umysł człowieka?

Podobno czerwony kolor sprawia, że serce bije szybciej. Naukowcy już w poprzednich stuleciach dowiedli, że kolory mają ogromny wpływ na nasze zachowanie i procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Okazuje się, że kolory oddziałują również w sposób niewidoczny dla ludzkiego oka.

Mechanizmy fizjologiczne, które odpowiadają za zmysł widzenia i proces postrzegania barw, zostały już zrozumiane przez naukowców w ubiegłych stuleciach. Dopiero od ostatnich kilkudziesięciu lat naukowcy dostrzegli, że barwy postrzegamy nie tylko zmysłem wzroku. Barwy oddziałują na nasz organizm poprzez ścieżkę niewidzialną dla ludzkiego oka. Podobnie jak ucho, które oprócz wrażeń dźwiękowych, jest odpowiedzialne również za równowagę. Na podstawie nowych badań, naukowcy dowodzą, że oko pełni dwie funkcje.

Zmysł wzroku

Oko składa się z dwóch rodzajów receptorów: są to czopki i pręciki. Pręciki są niezwykle wrażliwe na światło, to właśnie one pozwalają nam rozróżniać poziom jasności. Komórki narządu wzroku wysyłają impulsy nerwowe, które docierają głównie do obszaru mózgu, gdzie powstaje obraz. Należy również wspomnieć o tym, że niektóre sygnały trafiają do centralnego regionu w mózgu zwanego podwzgórzem, które nie odgrywa żadnej roli w powstawaniu obrazów, ale wpływa na procesy fizjologiczne.

Podwzgórze jest kluczową częścią mózgu, która odpowiada za wydzielanie wielu hormonów, kontrolujących liczne procesy zachodzące w naszym organizmie, należą do nich: sen, poczucie głodu, temperatura, czy cykl dobowy człowieka.

Światło a sen?

Pod koniec wieczoru, kiedy ilość światła słonecznego jest już bardzo ograniczona, w naszym organizmie wydzielany jest hormon – melatonina, który odpowiada za senność.

Jeśli organizm jest naświetlany światłem dziennym (w szczególności w zakresie promieniowania światła niebieskiego i zielonego), do organizmu uwalniany jest hormon kortyzol, który pobudza nas i jednocześnie hamuje uwalnianie melatoniny.

Jak poinformowali naukowcy komórki siatkówki, które znajdują się pomiędzy okiem a podwzgórzem są bardzo wrażliwe na krótkie długości fali widma widzialnego (promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie niebieskim i zielonym). Mimo, że światło nie jest widoczne to wpływa ono na procesy fizjologiczne. Efektem tego są zmiany nastrojów, tętna, zwiększona czujność, czy impulsywność.

Mała ilość światła

Prawdopodobnie niedostatek promieniowania słonecznego wpływa na zaburzenia nastroju ludzi, którzy mieszkają w wyższych szerokościach geograficznych. Te dysfunkcje mogą być leczone przez ekspozycję pacjentów na światło dzienne. Badania dowodzą, że osoby które są narażone na działanie jasnych, krótkich fal elektromagnetycznych na kilka godzin przed snem mają problem z zaśnięciem. Promieniowanie może zwiększyć czujność, i jednocześnie negatywnie wpływa na jakość snu. Statystyki pokazują, ze bezsenność jest dużym problemem współczesnego społeczeństwa. Poza tym, nadmierne promieniowanie zwiększa ryzyko występowania takich chorób jak: otyłość, cukrzyca i choroby serca.

Naukowcy wciąż analizują, czy i jak bardzo nadmierne użycie smartfonów i tabletów w godzinach wieczornych, wpływa na jakość snu. Urządzenia te emitują znaczne ilości światła w zakresie długości fal niebieskich i zielonych, które mają wpływ na procesy zachodzące w organizmie. Hamują one uwalnianie melatoniny, a tym samym przyczyniają się do bezsenności.

Doświadczenia na kolorach

Na Uniwersytecie w Leeds w Wielkiej Brytanii, znajduje się laboratorium, w którym naukowcy zaprojektowali i wybudowali specjalny system oświetlenia. Miał on pomóc w zrozumieniu i ocenie wpływu światła na ludzkie zachowanie. Instalacja świetlna powoduje zmianę koloru w pomieszczeniu o określonej długości fali, jest to barwa czysta (promienie elektromagnetyczne są tej samej długości) W innych kolorowych oświetleniach są zastosowane mieszanki światła RGB (czerwone, zielone, niebieskie – których długość jest różna). Dzięki temu naukowcy mogli zbadać wpływ każdej barwy na zachowanie badanego człowieka.

Nowe wyniki

Ostatnie badania przeprowadzone przez grupę naukowców wykazały, że zachodzi niewielki wpływ kolorowego światła na tętno i ciśnienie krwi. Jak zauważono, czerwone światło wydaje się nieco przyśpieszać tętno tętno, a niebieskie światło sprawia że serce bije wolniej. Odstępstwo od normy jest niewielkie, jednak teoria ta została podparta australijskimi badaniami przeprowadzonymi w 2015 roku.

Badania trwają

W laboratoriach prowadzone są podobne badania, które mają wpływ koloru na kreatywność, naukę uczniów w klasie oraz jakość snu.

Dla naukowców jest to nowy impuls, aby dalej badać wpływ kolorów poprzez „niewidzialną ścieżkę”.

Źródło: sciencealert.com, theconversation.comtvnmeteo.tvn24.pl

Dodaj komentarz