fbpx

Polacy czytają coraz więcej, chętniej też kupują książki

Sprzedaż książek i gazet w Polsce wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 14 procent. W zestawieniu przygotowanym przez analityków Santander Bank Polska najlepiej pod tym względem wypadają mieszkańcy województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. O wzroście zainteresowania książkami informuje również kielecka Miejska Biblioteka Publiczna.

Wędrowne Ptaki – Karoliny Wilczyńskiej, to bestseller na liście Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Następny na liście najchętniej wybieranych autorów jest Remigiusz Mróz.

– Jest to autor, który wydaje bardzo dużo tytułów, i wszystkie są cały czas wypożyczane. Ciężko znaleźć tę książkę u nas na półce. Dlatego cały czas kupujemy, gromadzimy – powiedziała Ewelina Iwan z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

W pierwszej „5” najchętniej wypożyczanych autorów znaleźli się również: Alek Rogoziński, Katarzyna Bonda oraz Diana  Brzezińska.

– I mimo, że przez pandemię nadal w bibliotekach wolnego dostępu do książek nie ma, a przy wypożyczeniu musimy liczyć się z obostrzeniami, to czytających wciąż przybywa. Tylko w tym roku przybyło 900 nowych czytelników, w ubiegłym ponad 700. Systematycznie wzrasta też liczba wypożyczeń. – Nadal to kobiety wypożyczaj częściej bo to 74 proc. a tylko 26 proc to mężczyźni. Dzieci to około 16 procent – informuje Anna Żmudzińska, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Kielcach.

Popularne w ostatnim czasie stały się również e-boki. Ta forma książki, szczególnie w czasie pandemii przypadła do gustu czytelnikom. W ubiegłym roku wypożyczono je 559 razy, w tym 4 razy więcej.

Z najnowszych badan Biblioteki Narodowej wynika też, że po raz pierwszy od wielu lat odnotowano zatrzymanie spadku czytelnictwa,  a nawet niewielki wzrost – o jeden procent.

– W obecnej sytuacji, kiedy mamy ograniczony dostęp do kultury ale też strach, który ma towarzyszy na co dzień, ta książka jednak jest takim naszym przyjacielem na co dzień – dodaje dyrektor Żmudzińska.

W 2019 roku 39 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki.

Czytamy więcej

Według analizy czytelnictwa, przygotowanej przez Santander Bank Polska, pod kontem  wydatków, zrealizowanych przy pomocy kart płatniczych, na książki i prasę w księgarniach stacjonarnych i internetowych oraz w salonach prasowych, są one o 14,2 procent wyższe niż w analogicznym okresie roku 2019. Polscy klienci Santander Banku, przeznaczali w tym roku na zakup książek i prasy ponad 4 mln zł tygodniowo, czyli o ok. 1 mln zł więcej niż rok temu.

– Nasze dane wskazują, że rok 2020 rozpoczął się dobrze dla polskiego czytelnictwa. Wydatki kartami na książki i gazety w ujęciu tygodniowym były średnio o 35-80 procent wyższe niż w roku 2019. To wskazuje na znaczy wzrost zainteresowania lekturą. Pandemia zatrzymała chwilowo trend wzrostowy, wracając do poziomów sprzed 3 lat. Ale nasi klienci wrócili do zakupów, a kwoty zostawiane w księgarniach i salonach prasowych realizowane kartami od maja znów rosną i już przebiły poziomy z 2019 roku – mówi Przemysław Chojecki, data scientist z Santander Bank Polska.

– Co interesujące, patrząc na historyczne dane z lat 2017-2019 można przypuszczać, że nadchodząca jesień i zima będą dla czytelnictwa lepsze niż początek 2020. Po pierwsze zawsze obserwujemy znaczący, nawet 50 procentowy wzrost wydatków w okolicy rozpoczęcia roku szkolnego. Po drugie, niezmiennie do lat, najwięcej pieniędzy zostawiamy w księgarniach w okresie przedświątecznym. O ile w roku 2019 nasi klienci przeznaczali na książki i prasę średnio ok. 4 mln zł tygodniowo, to w szczycie przedświątecznej gorączki, w połowie grudnia, było to nawet ponad 10 mln zł – dodaje Przemysław Chojecki z Santander Bank Polska.

W raporcie Biblioteki Narodowej wskazano ponadto, że w 2019 r. 6 procent Polaków sięgnęło po e-booki, a 3 procent słuchało audiobooków. Dane za 2020 r. pokażą najprawdopodobniej istotne zmiany trendów. Jak już teraz podaje Empik, przez okres trwania izolacji jego użytkownicy przeczytali ponad 50 milionów e-stron i odsłuchali ponad 7 milionów godzin audiobooków.

Źródło: Santander Bank Polska

Dodaj komentarz