fbpx

Przełom w archeologii! Technologia pomoże odczytać dokumenty sprzed 2000 lat

Sztuczna inteligencja oraz nowoczesna technologią mogą umożliwić odczytanie zwęglonych papirusów z czasów wybuchu Wezuwiusza przed dwoma tysiącami lat.

Wulkaniczny podmuch wulkanu w Pompejach zwęglił wówczas nie tylko większość miast, ale także starożytne dokumenty, których treść nurtuje archeologów i historyków.

Naukowcy z University of Kentucky skorzystali z urządzenia o nazwie Diamond Light Source, by prześwietlić zwęglone zwoje wysokoenergetycznymi promieniami rentgenowskimi. W ten sposób można wychwycić subtelne ślady atramentu niewidoczne gołym okiem. Potencjalne braki w tekście mają zostać uzupełnione przesz sztuczną inteligencję. Zespół opracował także narzędzie uczenia maszynowego, które pomoże wzmocnić sygnał atramentu i nauczy algorytm, piksel po pikselu, z fotografii rozpoznawać fragmenty, na których znajduje się atrament.

Specjalista z Brent Seales z University of Kentucky wierzy, że to pomoże rozszyfrować nieznane do tej pory fakty z przeszłości:

– Natychmiast zobaczymy wewnętrzną strukturę zwojów w większej rozdzielczości niż kiedykolwiek było to możliwe. Potrzebujemy tego poziomu szczegółowości, aby wyłapać wysoce skompresowane warstwy, na których znajduje się tekst.

 

Badaniom zostaną poddane dwa zwoje i cztery fragmenty zwojów, które zostały znalezione w 1752 roku wraz z tysiącami innych wokół ruin rzymskiej willi w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej. Noszą one nazwę „Herculaneum papyri” i uważa się je za jedyną zachowaną bibliotekę z czasów starożytnych, która istnieje w całości.

Większość przestudiowanych do tej pory pism ma charakter filozoficzny i zapewnia wgląd w świat Cesarstwa Rzymskiego. Wiele z nich wciąż jest nierozszyfrowana, a ich stan nie pozwala na jakąkolwiek ingerencję technologiczną.

 

Źródło: nauka.rocks

Opracowanie: Kamila Gulbicka

2 thoughts on “Przełom w archeologii! Technologia pomoże odczytać dokumenty sprzed 2000 lat

 • 20 października 2019 at 12:39
  Permalink

  Bogu dzięki. Po lekturze „Dobrych Wieści” chce się żyć.

  Reply
 • 22 października 2019 at 13:16
  Permalink

  To jest po prostu niesamowite. Przyjemnie żyć w czasach takiego rozwoju technologii, jestem ciekawy co przyniesie przyszłość w tej materii.

  Reply

Dodaj komentarz