fbpx

W Gdańsku powstał bank słoików. Dla osób, które chcą być eko

W Gdańsku zaczęła działać społeczna inicjatywa zwana bankiem słoików. Jej głównym celem jest propagowanie ekologii oraz ponownego wykorzystywania przedmiotów. Obecnie istnieje pięć tego typu punktów w mieście, ale każdy może założyć kolejny. Natalia Grzebała, inicjatorka projektu, zachęca do tworzenia nowych filii i podkreśla wartość recyklingu.

Nowatorski  bank słoików w Gdańsku, jak sama nazwa wskazuje, pozwala ludziom na oddanie lub odebranie słoika. Punkty tej inicjatywy składają się z szafek wykonanych z materiałów z recyklingu. Jest to projekt nie tylko praktyczny, ale także estetycznie przemyślany.

Natalia Grzebała marzy o tym, by tego typu punkty pojawiały się w różnych miejscach w miastach, na przykład przy śmietnikach. Chociaż słoiki można zostawiać niemal wszędzie, oficjalne filie są bardziej zorganizowane. Pani Natalia oferuje wsparcie dla chętnych do założenia nowego punktu, dostarczając m.in. gotowy projekt szafki oraz materiały promocyjne.

Jak korzystać z tego banku?

Nie ma potrzeby składania żadnych dokumentów ani ponoszenia kosztów, by skorzystać z banku słoików. Jeśli ktoś potrzebuje słoików, może je po prostu wziąć. Jeśli ktoś ma nadmiar słoików w domu, może je przekazać bankowi, zamiast je wyrzucać. Ważne, by przekazywane słoiki były czyste i posiadały odpowiednie nakrętki, ponieważ w Polsce nie ma standaryzacji słoików.

Jak wykorzystać słoik?

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie słoików. Są one doskonałe do przechowywania suszonych owoców, dżemów czy herbat. Słoiki mogą być również przydatne dla organizacji pomagających osobom w potrzebie, dostarczając im posiłki, czy też dla studentów wracających na uczelnie.

Dodaj komentarz