fbpx

W Warszawie powstał pierwszy w Polsce hotel dla jaskółek

W ramach budżetów obywatelskich w miastach powstają różne inwestycje. W Warszawie na Bielanach powstał właśnie hotel dla jaskółek. Jest to pierwszy taki obiekt w Polsce. Wieża z 42 gniazdami stanęła na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego. Obiekt ma wysokość 8 metrów, a domki są umieszczone na dwóch poziomach. Gniazda niczym nie odbiegają od tych, jakie budują jaskółki. Wieża składa się ze stalowego słupa, zakończonego korpusem z domkami. Na dachu zainstalowano urządzenie, wydające dźwięk, który przyciąga ptaki za dnia. Nocą jest wyłączony.

Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bialan, zapewnia, że lokalizacja oraz metoda wykonania była poprzedzona konsultacjami ornitologicznymi.

Na pomysł budowy miejsca dla jaskółek wpadli przewodniczący komisji ochrony środowiska w Bielanach Krystian Lisiak oraz Beata Niedomagała, która, propaguje edukację ekologiczną. Razem złożyli projekt do budżetu obywatelskiego i się udało. Pomysł spodobał się mieszkańcom i został zrealizowany przez Urząd Dzielnicy Bielany.

Zapytany o sprawę Krystian Lisek komentuje:

– Mimo że są to bardzo pożyteczne ptaki, to nie spotkały się z przychylnością niektórych mieszkańców. Okazywało się, że gniazda, które były budowane przez ptaki na budynkach mieszkalnych były przez niektórych niszczone.

I dodaje:

– Postanowiliśmy złożyć projekt wieży dla jaskółek do Budżetu Obywatelskiego, aby ptaki, który są naszymi sprzymierzeńcami miału tu swoje miejsce do życia. Dotychczas takie projekty były realizowane poza granicami kraju. Uznaliśmy, że warto spróbować również u nas. Pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców, uzyskała ponad 1700 głosów i został zrealizowany przez urząd dzielnicy. Pozostaje mieć teraz nadzieję, że wieża zostanie przez ptaki szybko zasiedlona.

Jaskółki to bardzo pożyteczne zwierzęta. Żywią się owadami, a więc jest szansa, że w naszym sąsiedztwie będzie mniej muszek czy tak nielubianych przez nas komarów. Są też tacy, którzy wierzą w szczęście przynoszone przez te ptaki. Według przesądu, dom który wybrały sobie do gniazdowania, został wyróżniony i będzie się tam dobrze wiodło.

W Polsce występują trzy gatunki jaskółek – oknówka, dymówka, brzegówka – wszystkie są pod ścisłą ochroną gatunkową.

Skrzynki lęgowe dla jeżyków.

Miasto nie tylko dba o jaskółki, ale także o inne ptaki. Pod koniec poprzedniego roku, powstało 200 budek lęgowych dla jeżyków. Znajdują się one na osiedlu Ruda. Kolejne 100 budek zostało umieszczonych m.in. w bielańskiej części Kępy Potockiej czy Stawach

Brustmana. Na terenie Bielan w ubiegłym roku powstały też dwie wieże dla tych ptaków.

Przeprowadzone kontrole przez Towarzystwo Przyrodnicze BOCIAN wykazały do lipca 2019 roku obecność 135 gniazd ptaków. Są to gniazda mazurków (56), szpaków (62) i jerzyków (17).

W okresie zimowym dzielnica też nie zapomina o swoich małych przyjaciołach i w okolicy zbiorników wodnych rozsypuje ziarno.

Do innych miast, które opiekują się ptakami, zakładając budki lęgowe, należą m.in.  Kraków, Opole, Starachowice czy Gdańsk.

Dodaj komentarz