fbpx

Jaki Internet do domu wybrać? Oto nasze propozycje

Internet stał się nieodzowną częścią naszego życia. Korzystamy z niego jednakowo w domach, w pracy, szkole czy nawet w podróży. Nic w tym dziwnego. Ma on wiele zalet, takich jak: możliwość łączenia się z ludźmi z całego świata oraz szybki dostęp do informacji. Internet domowy ma do spełnienia jeszcze jedno ważne zadanie. Musi być w pełni niezawodny. W takim razie, jaki Internet wybrać? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Internet domowy – na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Aby dowiedzieć się, jaki rodzaj Internetu domowego będzie Ci potrzebny, warto wziąć pod uwagę parametry, które są ważne zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników. Odpowiedz więc sobie na pytania:

  • Ilu użytkowników będzie podłączonych do sieci jednocześnie?
  • Czy będą używać jej do nauki lub pracy?
  • Czy będą mieli dostęp do zasobów rozrywkowych, takich jak filmy i muzyka? A jeśli tak, to jakiej jakości są te zasoby pod względem rozdzielczości i szybkości transmisji?

Wbrew pozorom dokładne zastanowienie się nad tymi kwestiami, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych frustracji oraz nieproporcjonalnie wysokich rachunków. Jeśli chcesz korzystać z Internetu w domu, weź pod uwagę podejmowane przez siebie aktywności oraz czas spędzony w sieci. Na przykład do przeglądania stron WWW wystarczy Ci Internet z prędkością pobierania danych 1-2 Mb/s. Natomiast jeżeli wykorzystujesz sieć do oglądania video, to wybierz dostawcę, który w swojej ofercie zapewnia download o wartości 5-6 Mb/s (dla jakości HD). Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku oglądania filmów w technologii 4K. Wtedy będziesz potrzebował łącza z prędkością pobierania danych od 20 do 25 Mb/s.

Oferty Internetu domowego w wybranych miejscach w Polsce

Internet w Gdyni może różnić się od tego, który oferowany jest w mniejszych miastach, lub tych znajdujących się np. na wschodzie Polski. Nie tylko pod kątem ceny, ale również maksymalnych prędkości. Ponadto, jeśli weźmiesz pod uwagę dodatkowe usługi oferowane przez dostawców (na przykład: darmowy router Wi-Fi), to ostateczny koszt znów może się nieco zmienić. Zanim więc podejmiesz decyzję o wyborze konkretnej propozycji, porównaj oferty najpopularniejszych firm w swoim regionie.

Dostawcy Internetu w Rzeszowie oferują prędkość pobierania na poziomie 75,0 Mb/s, a wysyłania 28,3 Mb/s. Internet w Katowicach jest z kolei nieco szybszy. Mieszkańcy Śląska mogą pobierać pliki z prędkością 119,1 Mb/s, a wysyłać z prędkością – 40,3 Mb/s. Pamiętaj przy tym, że szybkość Internetu w dużej mierze zależy nie tylko od oferty operatora, ale również od technologii, która jest dostępna pod danym adresem czy od zaawansowania routera.

Jaki internet wybrać? Podsumowanie

Wybierając Internet do swojego domu, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, a nie tylko cenę. Po przeanalizowaniu swoich potrzeb i wyborze konkretnych parametrów porównaj koszt, jednak zestawiając go jedynie z propozycjami z Twojej okolicy. Dostawca Internetu w Zielonej Górze może proponować tańszą ofertę niż dostawca we Wrocławiu czy Warszawie.

Dodaj komentarz