fbpx

Świat zakochał się w polskiej wsi dzięki jednemu zdjęciu. Czym wyróżnia się Sułoszowa?

Niezwykłe krajobrazy, kolorowe dachy, malowniczo położone pola oraz jedyna w swoim rodzaju architektura czynią Sułoszową prawdziwym skarbem Polski. Ta małopolska wioska zdobyła w ostatnim czasie serca nie tylko Polaków, ale i obcokrajowców.

Gdy kilka lat temu zdjęcia Sułoszowej wykonane z lotu ptaka trafiły do mediów społecznościowych, cały świat dostrzegł urok tej podkrakowskiej miejscowości. Wrażeniem byli zaskoczeni również brytyjscy dziennikarze z MailOnline, którzy opisali widok jako misterną mozaikę pól, oddzieloną kawałkiem drogi, z małymi domami o czerwonych i niebieskich dachach – “widok niemal jak ze snu”.

Co sprawia, że Sułoszowa jest tak wyjątkowa?

Jest to miejscowość charakteryzująca się ciągłą, zwartej zabudową rozciągającą się wzdłuż jednej głównej drogi. Całkowita długość wioski wynosi około 9 kilometrów, co sprawia, że jest jednym z najdłuższych tego typu osiedli w Polsce. W południowej części Sułoszowej znajduje się Pieskowa Skała, będąca częścią Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jednak to nie tylko urokliwa architektura wioski przyciąga do niej turystów. Otaczające ją kolorowe pola tworzą niezwykły obraz, który z wysoka przypomina malarskie płótno. Niektórzy porównują ten krajobraz do piękna słynnej Toskanii we Włoszech, stąd też określenie “Mała Toskania” stało się nieoficjalnym epitetem Sułoszowej.

Mimo swojego nietypowego kształtu, mieszkańcy Sułoszowej cenią sobie bliskość i przytulność swojej wioski. Wszystko jest tu na wyciągnięcie ręki — od ratusza, przez bank, przychodnię, po lokalne sklepy spożywcze i piekarnię. Jedyne, co mogłoby poprawić komfort życia, to lepsze połączenie z Krakowem.

W epoce mediów społecznościowych i globalnej wymiany informacji Sułoszowa stanowi dowód na to, że nawet małe, ukryte miejsca mogą stać się prawdziwymi hitami i przyciągnąć uwagę międzynarodowej społeczności. Ta “Mała Toskania” z pewnością jeszcze długo będzie rozgrzewać serca podróżników z całego świata.

 

 

Dodaj komentarz