fbpx

Wysoko wrażliwy mężczyzna? Oto co musisz o nim wiedzieć

Skąd wiedzieć, czy masz do czynienia z mężczyzną wysoko wrażliwym? Przede wszystkim uważnie go posłuchaj. Jego opowieść dużo zdradzi.

Definicję „Osoby Wysoko Wrażliwej” jako pierwsza użyła doktor Elaine Aron w 1996 r. Psycholożka nie tylko szczegółowo opisała typ osób szczególnie wrażliwych i podatnych na bodźce zewnętrzne, ale również sprawiła, że nowe pojęcie na stałe weszło do powszechnego, społecznego użycia. Za jej przykładem poszli kolejni badacze – dzięki nim wiemy, że wysoka wrażliwość nie jest patologią, ale szczególnym rodzajem właściwości, typowych dla osób introspektywnych. Dziś szacuje się, że od 15 do 20 proc. populacji może być osobami wysoko wrażliwymi.

O tym, jak bliskie jest nam to zjawisko może świadczyć ilość poradników, która w ostatnim czasie pojawiła się na rynku wydawniczym. Dzięki takim lekturom, jak „Wysoko wrażliwi”, „Naucz się kochać wysoką wrażliwość”, czy „Wysoko wrażliwi rodzice” potrafimy nie tylko lepiej obchodzić ze sobą, ale również z bliskimi nam osobami, które wydają się być ponadprzeciętnie wrażliwi. I choć do tej pory nie powstała żadna książka, która opisywałaby wprost zachowania mężczyzn w spektrum wysokiej wrażliwości, to zdaniem badaczy, jest kilka typowych cech, które pozwolą określić poziom wrażliwości u mężczyzny. Oto one:

1. Wysoko wrażliwy mężczyzna często wykazuje się empatią. Uważnie słucha, zadaje pytania, jest ciekawy ciebie.

2. Zamiast rywalizacji, bardziej ceni współpracę lub pracę indywidualną.

3. Może posiadać zmysł artystyczny.

4. Z łatwością nawiązuje znajomości z kobietami. Potrafi się przyjaźnić i rozmawiać o wszystkim.

5. Wysoko wrażliwi chłopcy w wieku szkolnym rzadziej przejawiają zainteresowanie sportem, częściej sztuką, muzyką czy literaturą.

5. Lubi spędzać czas w samotności.

6. Posiada rozwiniętą intuicję, potrafi nazywać emocje i dostrzega to, co dla innych bywa ukryte. Jest dobrym obserwatorem.

7. Nie potrzebuje piąć się po szczeblach kariery. Ważniejsze są dla niego rodzina i spokój. Wysoko eksponowane stanowiska zawodowe nieszczególnie go interesują.

8. Bywa nieśmiały i rzadko mówi o sobie.

9. Przejawia zainteresowanie psychologią, rozwojem wewnętrznym i życiem duchowym.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz