fbpx

Badania dowodzą, że dzieci mogą odziedziczyć styl życia rodziców w swoich genach

Nowe badania sugerują, że wybór stylu życia przez rodziców może mieć wpływ na zdrowie ich potomstwa, ponieważ powoduje zewnętrzne modyfikacje DNA, które pobudzają ekspresję genów (tzw. „epigenetyka”).

Wiele chorób, takich jak mukowiscydoza, jest dziedziczonych przez kolejne pokolenia. Jednak nowe badania wykazują, że nasz styl życia może również zmieniać naszą strukturę genetyczną, która jest później przekazywana naszemu potomstwu. Tak więc musimy działać odpowiednio wcześnie.

„Aspekty naszego wczesnego życia pozostają z nami do końca, określając mechanizmy kontroli procesów zachodzących w naszym organizmie, takich jak apetyt i nasze predyspozycje do odkładania tłuszczu lub ćwiczeń fizycznych. Są one ustalane wcześnie i zależą miedzy innymi od diety matki, jej budowy fizycznej, czy od stylu życia ojca.” – mówi Profesor Mark Hanson z Uniwersytetu w Southampton.

„Środowisko naturalne w trakcie rozwoju wpływa na ekspresję genów, a tym samym na tworzenie fizjologicznych systemów kontroli, które pozostają z nami przez resztę życia. Mają one wpływ na sposób, w jaki funkcjonują geny, które odziedziczyliśmy po naszych rodzicach, i mogą być uzależnione od diety i stylu życia matek i ojców.”- kontynuuje Profesor.

Zespół Hansona wierzy, że wybory dokonane już w okresie dojrzewania mogą mieć wpływ nie tylko na zdrowie danej osoby, ale także na życie jej dzieci.

„Potrzebujemy nowego spojrzenia na zdrowie i zachowanie młodzieży nie tylko po to, by pomóc młodym ludziom, ale by w momencie, gdy stają się rodzicami, przekazywali zdrowsze procesy epigenetyczne następnym pokoleniom.”

Zespół planuje zbadać, jaki wpływ na zdrowie kolejnych pokoleń może mieć skupienie się na dorastaniu i stylu życia młodych ludzi, jeśli chodzi o zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę, choroby układu krążenia, a nawet niektóre formy nowotworów.

 

Źródło: physoc.org

Dodaj komentarz