Bociany wracają do Polski. W Szczecinku pojawił się rzadki gatunek

Do Polski zaczynają już powracać bociany. Nadleśnictwo Szczecinek poinformowało niedawno o pierwszym tegorocznym osobniku zarejestrowanym w tym rejonie. Jest to wyjątkowy bocian czarny, który z natury jest niezwykle ostrożnym i unikającym kontaktu gatunkiem. Obserwacja tego ptaka nie byłaby możliwa bez zastosowania nowoczesnych technologii.

Według ekspertów bocian czarny dotarł do Polski wieczorem 6 marca, co udało się ustalić dzięki zastosowaniu fotopułapek.

Leśnicy ze Szczecinka potwierdzają pojawienie się pierwszego tegorocznego bociana, należącego do rzadkiego gatunku.

Obserwacja  bociana czarnego stanowi duże wyzwanie z powodu jego specyficznego usposobienia. Ptaki te są bardzo płochliwe i wolą przebywać z dala od ludzi oraz miejsc, gdzie prowadzona jest działalność człowieka. Nie można ich zobaczyć na dachach domów ani na słupach elektrycznych; raczej unikają otwartych przestrzeni i wybierają trudno dostępne obszary leśne.

Pierwszą w tym roku obserwację bociana czarnego w Nadleśnictwie Szczecinek umożliwiła współpraca z Komitetem Ochrony Orłów oraz ogólnopolskim programem ochrony bocianów czarnych BocianiMy. Zamontowana wcześniej fotopułapka pozwoliła zlokalizować osobnika oraz przyjrzeć się jego zachowaniu.

Specjaliści przypuszczają, że zarejestrowany osobnik to samiec, który rozpoczyna przygotowania do sezonu lęgowego. W najbliższych dniach naukowcy będą mogli śledzić, jak ptak naprawia swoje gniazdo i oczekuje na przybycie samicy. Badacze liczą na pomyślne lęgi i mają nadzieję, że wkrótce będą mogli zaobserwować charakterystyczne zaloty pary.

Bocian czarny jest w Polsce coraz rzadszy

Bociany czarne zamieszkują rozległe, podmokłe tereny leśne, mokradła oraz okolice rzek. Gatunek ten charakteryzuje się skrytością i wyjątkową płochliwością, a swoje gniazda buduje wysoko w koronach drzew lub na skałach i półkach skalnych. Podobnie jak jego kuzyn bocian biały, zimuje w Afryce, dokąd wyrusza jednak nieco wcześniej. Do naszego kraju wraca natomiast mniej więcej w tym samym czasie.

Bociany czarne występują na terenie całej Polski, jednak szczegółowym monitoringiem tego gatunku zajmuje się przede wszystkim Biebrzański Park Narodowy. Populacja tych ptaków w Polsce wynosi około 2000 par, jednak ostatnie dane wskazują na ich systematyczny spadek.

Bocian czarny wyróżnia się charakterystycznym upierzeniem – większość jego ciała ma czarną barwę z metalicznym połyskiem, natomiast brzuch jest biały. Jego dziób, nogi i skóra wokół oczu są czerwone. Jest on nieznacznie mniejszy niż bocian biały – osiąga długość ciała od 95 do 100 cm. Ze względu na swoją nieufność wobec ludzi, obserwacja tego ptaka jest szczególnie trudna. Jednak ze względu na ingerencję człowieka w środowisko naturalne, coraz częściej można go spotkać w pobliżu ludzkich zabudowań.

Dodaj komentarz