Zbierają niedopałki papierosów i zmieniają je w zabawki

Niedopałki papierosów to najczęściej spotykany rodzaj odpadów na świecie. Można je znaleźć niemal wszędzie – na chodnikach, polnych drogach, w parkach czy nawet zakopane w piasku na plażach. Te z pozoru niewielkie śmieci stanowią jedno z głównych źródeł mikroplastiku w środowisku. Na szczęście istnieją firmy, które próbują zmierzyć się z tym problemem poprzez innowacyjny recykling.

Według szacunków każdego roku na całym świecie wyrzuca się około 5 do 6,5 biliona niedopałków. Znaczna ich część trafia bezpośrednio na ziemię, do kanalizacji lub do zbiorników wodnych. Rozkład pojedynczego niedopałka trwa od 5 do 10 lat, a w trakcie tego procesu do gleby i wód przedostają się tysiące szkodliwych substancji chemicznych, stanowiących zagrożenie zarówno dla natury, jak i zdrowia ludzi.

Wiele firm z różnych krajów udowadnia jednak, że recykling niedopałków jest możliwy. Rocznie miliardy filtrów papierosowych przetwarzanych jest na papier oraz plastik wykorzystywany później do produkcji przedmiotów codziennego użytku – od doniczek, poprzez znaki informacyjne, aż po zabawki.

Z niedopałków papierosów powstają pluszaki i doniczki

Indyjska firma Code Effort, założona przez braci Namana i Vipula, specjalizuje się w przekształcaniu niedopałków papierosowych w pluszowe maskotki oraz produkty papierowe. Proces zaczyna się od ręcznego oddzielania filtrów wykonanych z octanu celulozy od papieru. Następnie materiał jest dokładnie oczyszczany, a włókna wykorzystywane są jako wypełnienie poduszek i maskotek. Równocześnie z odzyskanego papieru powstają koperty. Firma przetworzyła dotychczas ponad 2 miliardy niedopałków, które pozyskuje zarówno ze specjalnych pojemników, jak i od osób zbierających odpady.

Podobną działalność prowadzi także inna indyjska firma – BuffIndia, która przerabia niedopałki na specjalny polimer, będący surowcem do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Materiał powstały z miliardów papierosów, zebranych z pojemników rozmieszczonych w punktach dla palaczy w 83 miastach Indii, przekształcany jest między innymi w doniczki, podstawki pod telefony czy świeczniki.

Podobne inicjatywy działają także we Francji (Écomégot produkująca znaki informacyjne), w Niemczech (TobaCircle) oraz w Stanach Zjednoczonych (TerraCycle, wykorzystująca odzyskane materiały do produkcji elementów placów zabaw, mebli ogrodowych oraz materiałów budowlanych).

Filtry papierosowe do walki z metalami ciężkimi

W 2023 roku naukowcy z James Cook University w Australii opracowali nową metodę recyklingu niedopałków. W trakcie badań odkryli, że filtry papierosowe poddane pirolizie w temperaturze do 700 stopni Celsjusza mogą skutecznie oczyszczać ścieki z metali ciężkich. Według australijskiego serwisu AuManufacturing, materiał uzyskany podczas testów był w stanie odfiltrować aż 53% miedzi oraz 95% niklu z przygotowanych laboratoryjnie ścieków.

„Metale ciężkie wciąż stanowią poważny problem dla środowiska wodnego, zagrażając zarówno ludziom, jak i innym organizmom żywym” – podkreśliła badaczka Elsa Antunes z James Cook University. Dodała, że obecnie najczęściej stosowanym filtrem jest węgiel aktywny, powstający z paliw kopalnych, co jest szkodliwe dla środowiska.

Australijscy naukowcy zaznaczają, że wykorzystywanie niedopałków do produkcji filtrów oczyszczających ścieki może pomóc w stworzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym, ograniczając negatywny wpływ człowieka na środowisko. W przyszłości metoda ta może także posłużyć do usuwania innych zanieczyszczeń z wody.

Dodaj komentarz