fbpx

System na miarę XXI w. Zapobiegnie kolizjom z udziałem zwierząt

Polscy studenci w ramach międzynarodowego konkursu zaprezentują projekt skutecznego wykrywania dzikich zwierząt na drodze szybkiego ruchu. Wynalazek mógłby zapobiec tysiącom kolizji drogowych z ich udziałem. Jeśli pomysł zostanie wysoko oceniony, już wkrótce możemy spodziewać się sensorycznego systemu, który ocali tysiące żyć.

„Tech4Good” to międzynarodowy konkurs dla młodych, zdolnych studentów, którzy tworzą innowacyjne technologiczne rozwiązania na miarę XXI w. Pomysł polskich studentów o nazwie Sensideer został już doceniony w ramach programu „Seeds for the Future Polska”, organizowanego przez Huawei oraz PIM (Purpose in Motion).

Sensideer to inteligentny system wykrywania dzikich zwierząt na drodze z dużej odległości i po ciemku. Dzięki niemu będzie można uniknąć przynajmniej części groźnych kolizji. Przypomnijmy, że każdego roku z powodu podobnych wypadków na drodze z udziałem zwierząt poszkodowanych zostaje co najmniej 30 tys. osób.

W zespole polskich finalistów znalazło się dziewięć osób: Maciej Skorupski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Sara Kamrowska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej (PG) i Daniel Cieślak z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji PG, Agata Ordon i Miłosz Michno z Akademii Leona Koźmińskiego, Magdalena Cebula z Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie, Kamil Kozłowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Andrzej Borek z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Natalia Bronder z Politechniki Opolskiej.

Opracowaliśmy koncepcję systemu, który za pomocą sensorów będzie analizował i monitorował ruch w lasach w odpowiednich odległościach od drogi, a na tej podstawie informował kierowcę o możliwej kolizji ze zwierzęciem – mówi Michał Skorupski z Akademii Górniczo-Hutniczej.

System będzie wykrywać zwierzęta za pomocą wizji termicznej oraz czujników ruchu, zintegrowanych w jedno urządzenie. Sensideer będzie wykorzystywał system 5G oraz GSM. Wykorzystanie kamer termicznych pozwoli dodatkowo na wprowadzenie uczenia maszynowego. Kierowca jadący trasą wysokiego ryzyka otrzyma zatem sygnał o odległości zwierzęcia co pozwoli mu w porę zareagować.

Dzięki możliwości dotarcia do kierowcy wielowektorowo, zagrożenie możemy komunikować przez znaki świetlne, fale radiowe, komunikację IoV, a tym samym – połączyć się z systemem wewnętrznym samochodu – lub dzięki specjalnej aplikacji, korzystając z coraz bardziej powszechnego łączenia telefonów z systemami audiowizualnym samochodów. Obecnie całkowicie osiągalne są technologie GSM, które zapewnią dobry standard technologiczny we wstępnych fazach rozwiązania – dodał Daniel Cieślak z PG.

Projekt polskich studentów ma szansę na powodzenie co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze – do tej pory nikt nie zastosował wizji termalnej w infrastrukturze drogowej – a po drugie system ma być ekologiczny. Do jego budowy będą pozyskiwane materiały z odzysku. Akumulatory sensorów pochodzić będą z zepsutych aparatów komórkowych, których baterie są nadal sprawne i można je ponownie wykorzystać. Czy projekt Polaków zostanie dostrzeżony? O tym dowiemy się już w styczniu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Projekt studentów ostrzega kierowców przed wtargnięciem zwierząt na drogę | Nauka w Polsce

 

 

 

Dodaj komentarz