fbpx

Na Wyspie Bożego Narodzenia zbudowano specjalny most dla krabów

Kraby na Wyspie Bożego Narodzenia większość swojego życia spędza w lasach. Raz do roku miliony krabów czerwonych (Gecarcoidea natalis) udają się w podróż do oceanu, aby się rozmnażać. Dzieje się to jedynie przed wschodem słońca, podczas ostatniego kwartału księżyca. Po odbyciu godów samce wracają w głąb lądu, a samice pozostają na plaży. Przebywają tam dwa tygodnie, do złożenia jaj, a następnie wracają do lasów.

Co roku około 40 mln krabów chce przemieścić się jednocześnie, w związku z czym wiele skorupiaków ginie. Niektóre drogi są tymczasowo zamykane, żeby ułatwić migracje tych zwierząt, jednak większe trasy komunikacyjne, których nie można zamknąć, stanowią dla krabów duże niebezpieczeństwo.

Most dla krabów

Strażnicy Parku Narodowego Wyspy Bożego Narodzenia zbudowali 31 podziemnych przejść dla krabów, a także zamontowali 20 km barierek wzdłuż dróg, uniemożliwiając skorupiakom przedostanie się na jezdnie. W jednym miejscu kilka lat temu nie udało się wydrążyć tunelu. Zamiast tego postanowiono wybudować tam specjalny most dla krabów.

2

  • W poprzednich latach kraby niezbyt często korzystały z mostu – twierdzi Linda Cash ze stowarzyszenia turystycznego Wyspy Bożego Narodzenia. Teraz jednak przebudowano jego powierzchnię i skorupiakom jest o wiele łatwiej się po nim wspinać. I w tym roku most aż się od nich roi.

Ten sezon jest istotny, bo przez wiele lat tarło nie było zbyt owocne i rodziło się bardzo mało krabów. W dobrym roku larwy wylęgały się z jaj zaraz po tym, jak znalazły się w wodzie. Cztery tygodnie później młode skorupiaki wychodzą na ląd w stadium larwalnym. Następnie przebywają w płytkiej wodzie skalnych basenów i tam zmieniają się w młode półcentymetrowe kraby, są wtedy gotowe by odbywać taką samą podróż, jak ich rodzice.

3

Źródło: iflscience.com

Dodaj komentarz