fbpx

Odczuwasz niepokój lub smutek? Skuteczna technika uwalniania od bólu

Technika Uwalniania jest niezwykle pomocną metodą w łagodzeniu stresu i silnego niepokoju. Pomaga nawiązać kontakt z samym sobą, a tym samym poszerza samoświadomość i rozbudza życzliwość. Opiera się na praktyce uważności i akceptacji.

O metodzie

Technika Uwalniania, to skuteczny program pogłębiania samoświadomości i uwalniania się od trudnych emocji. Metoda ta została opracowana przez dr. n. med. Davida R. Hawkinsa, amerykańskiego psychiatrę, który pomógł milionom ludzi. Jego technika jest niezwykle prosta i skuteczna. Wymaga jedynie regularnej praktyki i uważności na samego siebie. Polega ona na dopuszczeniu do siebie uczuć, przeżyciu ich bez wypierania, a następnie obserwacji, w jaki sposób transformują dalej.

Zdaniem Hawkinsa przeżyte i uświadomione emocje znikają jak chmury i przestają nas więzić. Technika Uwalniania przydaje się wszystkim osobom, które odczuwają stres, lęk, depresję i niepokój. Poniżej zamieszczamy krótką instrukcję opracowaną przez jej twórcę i autora książki „Technika Uwalniania. Podręcznik rozwijania świadomości”.

Technika Uwalniania

1. Zacznij od uświadomienia sobie danego uczucia. Niezależnie od tego, czy jest to smutek, lęk czy złość pozwól mu się w pełni ukazać i pozostań z nim w kontakcie. Pozwól sobie na odczuwanie, tak długo jak jesteś w stanie. Nie chodzi też o myślenie o uczuciach, tylko o fizyczne przeżycie ich.

2. W Technice Uwalniania chodzi o przyzwolenie i akceptację. Pozwól uczuciom swobodnie płynąć. Nie oceniaj, nie opieraj się i potępiaj tego, co czujesz. Za każdą z emocji kryje się konkretna energia, która domaga się uwolnienia. Oznacza to porzucenie osądów i zdanie sobie sprawy, że to tylko uczucie – jest chwilowe i podlega nieustannym zmianom. Właściwie przeżyta, zniknie sama z siebie.

3. Bardzo możliwe, że w praktyce obserwowania emocji lub uczuć w ciele poczujesz opór. To właśnie opór powoduje, że dane uczucie trwa. Jeśli je zaakceptujesz, przejdzie ono w kolejne uczucie, a potem w jeszcze kolejne. To tylko energia, która karmi się uwagą.

4. W jaki sposób rozpoznać, że Technika Uwalniania zadziała? To proste – poczujesz się lekko i swobodnie. Kiedy uwolnienie następuje, zmieniają się odczucia w ciele na łagodniejsze – oddech się pogłębia, a napięcia maleją.

I na koniec

Na początek zacznij od krótkich sesji i od małych uczuć. W miarę pogłębiania praktyki będzie też poszerzać się twoja pojemność na więcej uczuć i doznań z nimi związanych. Wtedy możesz łagodnie rozciągnąć praktykę w dłuższe sesje.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz