fbpx

Naukowcy z Łodzi stworzyli idealne biustonosze. Discovery nakręciło o nich film

1

Specjaliści z Politechniki Łódzkiej i Centrum Zdrowia Matki Polki poszukiwali najlepszego kształtu stanika. Film o ich badaniach nakręciła stacja Discovery.

Do stworzenia idealnego kształtu biustonosza zaangażowano naukowców z Politechniki Łódzkiej i Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki.

Jaki powinien być idealny stanik? Oprócz ciekawego wyglądu musi być komfortowy w użytkowaniu i bezpieczny dla zdrowia. Dobrze dopasowany biustonosz może uchronić właścicielkę przed zaburzeniami krążenia układu chłonnego i stanami zapalnymi.

Stanik nie może być ani za ciasny, ani za luźny. W tym pierwszym przypadku dochodzi do dużej różnicy temperatur w obrębie skóry piersi. Z kolei zbyt duży rozmiar bielizny powoduje otarcia, które wpływają na nierównomierne ukrwienie biustu.

Na początku naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej wykonali trójwymiarowy model kobiecego torsu i wirtualnie zmierzyli wszystkie punkty nacisku na ciało. – Na podstawie interakcji między powierzchnią biustonosza a ciałem kobiety zostały dokonane odpowiednie zmiany zarówno w kształcie, jak i w wymiarach biustonoszy. Następnie sprawdziliśmy, czy zmodyfikowane kształty i wymiary rzeczywiście są optymalne, mają w końcu służyć jako wytyczna dla producentów – mówi Robert Pietrasik z Politechniki Łódzkiej.

W kolejnej fazie badań staniki testowała grupa kobiet w różnym wieku. Za pomocą kamery termowizyjnej udowodniono, że obliczenia, zgodnie z którymi uszyto dobrze dopasowany stanik, pokrywały się z pozytywnymi odczuciami uczestniczek eksperymentu.

– Badania naukowców z Politechniki Łódzkiej trwały półtora roku, a w projekcie wykorzystano specjalistyczne kamery termowizyjne oraz programy do symulacji komputerowych – mówi Mariusz Hanczka, właściciel firmy Corin, która wpadła na pomysł stworzenkia idealnego stanika. – Właściwy kształt biustonosza ma duże znaczenie dla zdrowia – nie powoduje zbędnych ucisków i dyskomfortu. W związku z tym postaraliśmy się, by cały proces nadzorowali lekarze specjaliści z Centrum Zdrowia Matki Polki – dodaje.

{gallery}wiadomosci_2014/06.05/2{/gallery}

Proces powstawania pabianickich biustonoszy zostanie pokazany w programie „Zwykłe rzeczy, niezwykłe wynalazki”, emitowanym przez brytyjski kanał „Discovery”.

Film w polskiej wersji językowej będzie można obejrzeć na kanale Discovery Science od 1 czerwca.

 

Źródło: http://www.mmlodz.pl/482268/2014/5/29/naukowcy-z-lodzi-stworzyli-idealne-biustonosze-discovery-nakrecilo-o-nich-film?category=news

Dodaj komentarz