fbpx

22 sierpnia po raz dziewiąty rusza akcja Czyste Tatry, organizowana przez Rafała Sonika

Miłośnicy przyrody i górskich wędrówek już po raz dziewiąty wyruszą na szlaki, w ramach akcji Czyste Tatry. Wolontariusze ze Stowarzyszenia Czysta Polska posprzątają śmieci, czym chcą zawstydzić tych, którzy je zostawili.

Trudno wypowiadać się bez emocji o osobach, które wyrzucają śmieci pośród unikatowych krajobrazów parku narodowego – to po prostu obciach. Wielkie sprzątanie zaplanowano na sobotę 22 sierpnia.

– Bardzo zależało nam na podtrzymaniu ciągłości projektu, który rósł z każdą edycją i miał zauważalny wpływ na świadomość ekologiczną Polaków, a zwłaszcza turystów odwiedzających Tatry. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo uczestników oraz nowe uwarunkowania związane z epidemią, postanowiliśmy przeprowadzić jednodniową akcję sprzątania. Zrezygnowaliśmy z organizacji imprezy masowej na Równi Krupowej w Zakopanem. Oznacza to, że nie będzie koncertów, panelu górskiego, ani eko-miasteczka, ale wykonamy nasze główne zadanie – ruszymy wysprzątać tatrzańskie szlaki. I to jest najważniejsze – mówi organizator “Czystych Tatr” i prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, Rafał Sonik.

W ubiegłym roku akcja “Czyste Tatry” odbyła się w lipcu. Tym razem zaplanowano ją na koniec sierpnia, co pozwoli oczyścić szlaki po sezonie wakacyjnym.

Przebieg akcji

Organizatorzy ustawią siedem punktów rejestracyjnych, przy których będzie można się zapisać i otrzymać pakiet startowy, czyli workoplecak, niezbędne do sprzątania worki i rękawiczki oraz wyjątkową koszulkę z autorską grafiką znanego polskiego rysownika Andrzeja Mleczki. Każdy wolontariusz otrzyma również identyfikator uprawniający do bezpłatnego wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w dniu akcji.

Punkty rejestracyjne zostaną ustawione przy najpopularniejszych wejściach na szlaki. Będą to: Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Chochołowska, Kuźnice oraz Punkt Informacji Turystycznej pod Gubałówką.

W związku z epidemią, proces rejestracji wolontariuszy przeprowadzony będzie z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Wszyscy wolontariusze w momencie rejestracji zostaną poinformowani o właściwych metodach utylizacji niebezpiecznych odpadów, m.in. maseczek oraz foliowych i lateksowych rękawiczek.

Czyste Tatry coraz bardziej popularne

– W ostatnich latach liczba wolontariuszy sprzątających szlaki sięgała siedmiu tysięcy. W tym roku jednak do sprzątania będzie mogło dołączyć mniej osób. Przygotowaliśmy 2500 pakietów startowych. Wcześniej uruchomimy rejestrację internetową, w której będzie mogło się zapisać 1000 osób. Pozostałe 1500 miejsc będzie czekać w punktach mobilnych, więc warto się pospieszyć – zachęca Rafał Sonik.

Czyste Tatry zostały zorganizowane po raz pierwszy w 2012 roku. W ciągu ośmiu edycji, ponad 30 tysięcy wolontariuszy zniosło z tatrzańskich szlaków ponad pięć i pół ton śmieci.

Źródło: facebook.com/CzysteTatry

Dodaj komentarz