fbpx

Badacze informują: Witamina C może chronić przed związanym z wiekiem spadkiem masy mięśni

W magazynie „Journal od Nutrition ukazała się publikacja, która informuje, że wit. C może zapobiegać nadmiernej utraci mięśniowej u osób po 50. i 60. roku życia. Autorzy twierdzą, że wystarczy jeść jeden cytrus dziennie.

 

„Kiedy ludzie się starzeją, tracą masę mięśni szkieletowych i ich siłę. Osoby po 50. roku życia tracą nawet 1 proc. masy mięśniowej rocznie i taka utrata dotyczy ponad 50 mln ludzi na świecie. To duży problem, ponieważ może prowadzić do kruchości i innych zaburzeń zdrowia, takich jak sarkopenia, fizyczna niesprawność, cukrzyca typu 2, obniżona jakość życia, a nawet do śmierci” – napisała w publikacji prof. Ailsa Welch, autorka badania.

Welch alarmuje, że nawet niewielki dodatek wit. C do codziennych posiłków może znacząco poprawić jakość życia osób starszych. Chroni komórki i tkanki przed działaniem wolnych rodników, które przyczyniają się do destrukcji mięśni. Badanie można uznać za rzetelne źródło – naukowcy przeanalizowali dane 13 tys. osób w wieku od 42 do 82 lat. Badanie o nazwie EPIC-Norfolk (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) miało wykazać m.in. jaka jest masa mięśniowa uczestników badania, ich sposób odżywiania oraz ilość wit. C we krwi. Kiedy badacze zebrali i przeanalizowali dane, mogli wysunąć spójne wnioski.

-Przebadaliśmy dużą próbę mieszkańców Norfolk i odkryliśmy, że osoby z największym stężeniem wit. C w diecie i we krwi miały największą masę mięśniową w porównaniu do tych o najniższym stężeniu witaminy – powiedział dr Richard Hayhoe, jeden z grupy badaczy.

Co ciekawe, aż 60 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet miało niedobór tej witaminy, choć to jeden z najłatwiej dostępnych mikroelementów w codziennym pożywieniu. Zdaniem naukowców wystarczy jeden cytrus każdego dnia lub świeże surówki, aby zapobiec niedoborom

– Byliśmy bardzo podekscytowani tym odkryciem, ponieważ pozwala ono sądzić, że uzyskiwana z diety wit. C jest ważna dla zdrowia mięśni u starszych mężczyzn oraz kobiet i może być przydatna w zapobieganiu związanej z wiekiem utracie mięśni – dodał Hayhoe.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: tvp.info

 

 

Dodaj komentarz