fbpx

Na dnie jeziora w Turcji odkryto ruiny ormiańskiego zamku sprzed 3 tysięcy lat

Ruiny starożytnego zamku zostały odkryte na dnie Wan, największego jeziora w Turcji. Podwodne wykopaliska były prowadzone przez uniwersytet Van Yüzüncü Yıl i gubernatorstwo prowincji we wschodniej Turcji, Bitlis.

Uważa się, że zamek należał do ormiańskiej cywilizacji z epoki żelaza, znanej także jako Królestwo Wan, Urartu, Araratu i Armenii. Samo jezioro zostało prawdopodobnie uformowane w wyniku wybuchu wulkanu na górze Nemrut w pobliżu prowincji Wan. Obecny poziom wody jest o około 150 metrów wyższy niż w epoce żelaza.

Nurkowie badający jezioro Wan odkryli niesamowicie dobrze zachowaną ścianę zamku, która według ekspertów została zbudowana przez cywilizację Urartu. Eksperci badali ten zbiornik wodny przez dekadę, zanim odkryli fortecę znajdującą się pod jego powierzchnią.

Odkrycia dokonała grupa badaczy, do której należą Tahsin Ceylan, fotograf i filmowiec podwodny, nurek Cumali Birol, oraz Mustafa Akkuş, naukowiec z uniwersytetu Van Yüzüncü Yıl.

Legendy krążące wśród mieszkańców zamieszkujących tereny wokół jeziora opowiadały o ruinach ukrytych pod wodą, więc zespół z Van zdecydowali się przeprowadzić śledztwo. W ciągu 10 lat robili zdjęcia tamtejszym gatunkom ryb, mikrobialitom [rodzaj kamieni], koralowcom, i znaleźli nawet wrak rosyjskiego statku, jednak ich główny cel pozostawał nieuchwytny.

Teraz ich wysiłki się opłaciły – odkryli ruiny zamku, których dobry stan przypisuje się wysoce alkalicznym wodom jeziora. Uważa się, że ta budowla została stworzona przez ludność Urartu, jako że użyto kamienia, z którego ta cywilizacja najczęściej korzystała.

Ten zamek, jak i niektóre wioski i osady w okolicy, został zbudowany w czasie, gdy poziom wody był znacznie niższy niż w dzisiejszych czasach.

„To cud, że udało nam się znaleźć coś takiego na dnie jeziora.”

 

Królestwo Urartu było starożytnym krajem położonym w górskim regionie na południowym wschodzie od Morza Czarnego i na południowy zachód od Morza Kaspijskiego. Dziś ten obszar jest podzielony między Armenię, wschodnią Turcję, oraz północno-zachodni Iran.

Urartu pojawia się w asyryjskich źródłach z początku XIII wieku p.n.e. Kraj ten cieszył się stosunkowo silnymi wpływami politycznymi na Bliskim Wschodzie w IX i VIII wieku p.n.e.

Mieszkańcy Urartu zostali zastąpieni przez Ormian w VI wieku p.n.e. Urartu to asyryjskie określenie, a sami mieszkańcy Urartu nazywali swój kraj Biainili. Ich stolica, Tushpa, była zlokalizowana w miejscu, które obecnie jest znane jako jezioro Wan.

Większość pozostałości po osadach tej cywilizacji znajduje się w czterech jeziorach: Çildir i Wan w Turcji, Urmia w Iranie, i Sevan w Armenii, niekiedy również na zachód rzeki Eufrat.

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: archaeology-world.com

 

 

Dodaj komentarz