fbpx

Kultowe radioodbiorniki z PRL-u. Zgromadził je… proboszcz z Dębicy!

Kultowe radioodbiorniki sprzed kilkudziesięciu lat: “Sonatina”, “Arkona”, “Rapsodia 61” czy “Pionier Mazur” to tylko niektóre z większej kolekcji radioodbiorników prezentowanych na wystawie „Radio Nostalgia – Czas PRL-u” w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

Kolekcja 50 dobrze zachowanych radioodbiorników z lat 1946-1966 jest niezwykła co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, przywodzi na myśl czasy, w których posiadanie sprzętu radiowego było nie lada rarytasem, a po drugie – oryginalne okazy zgromadziła jedna osoba – ks. Ryszard Piasecki, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Jadwigi w Dębicy.

PRL-u

Duchowny zaczął kolekcjonować sprzęt kilkanaście lat temu. Wiele radioodbiorników uratował przed zniszczeniem, a kilka z nich naprawił – bo wymagały kompletnej renowacji. Jak mówi właściciel, było to dla niego całkowicie naturalne – w końcu ów zbiór odbiorników radiowych ma wartość przede wszystkim historyczną i patriotyczną.

Historyczną ze względu na zachowanie, a patriotyczną, bo staram się wszystkie polskie odbiorniki, które były wyprodukowane w okresie międzywojennym po prostu przywrócić do życia – wyjaśnił ks. Ryszard Piasecki.

PRL-u

Dzięki niezwykłemu zainteresowaniu proboszcza, Muzeum Regionalne w Dębicy mogło zorganizować publiczną wystawę, która ma wartość zarówno sentymentalną, jak i edukacyjną. 50 radioodbiorników z okresu można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 8.00-15.30 oraz w soboty od 09.00-12.00. Wystawa będzie dostępna do 16 kwietnia 2023 r.

PRL-u

Więcej zdjęć z wystawy zobaczysz TUTAJ.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła:

[ZDJĘCIA] | Nowiny (nowiny24.pl)

| Muzeum Regionalne w Dębicy (muzeumwdebicy.pl)

One thought on “Kultowe radioodbiorniki z PRL-u. Zgromadził je… proboszcz z Dębicy!

Dodaj komentarz