fbpx

Tlenoterapia w domu? Polska firma stworzyła mobilną komorę

Mobilna komora hiperbaryczna przeznaczona do tlenoterapii trudno gojących się ran jest już dostępna w kilku polskich placówkach medycznych. Lekarze obiecują, że to obniży koszty opieki medycznej, a nawet pozwoli w niektórych przypadkach uniknąć amputacji.

 

Przenośna komora hiperbaryczna

Firma z Częstochowy właśnie wypuściła na rynek pierwsze komory hiperbaryczne, które pomagają goić rany w warunkach domowych. Oxyter to urządzenie, które wykorzystuje terapię hiperbaryczną – poprzez zwiększenie poziomu tlenu we krwi stymuluje proces gojenia ran, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek i pomaga odbudować uszkodzone naczynia krwionośne. Jest to szczególnie ważne i przydatne dla osób z zaawansowaną cukrzycą (stopa cukrzycowa) oraz dla wszystkich osób, które mają rozległe i trudne do wygojenia rany i owrzodzenia – zarówno w obrębie kończyn dolnych jak i górnych.

Nie ma przeciwwskazań

Oxyter jest urządzeniem przenośnym, bezbolesnym i prostym w obsłudze – może być zatem używany w warunkach domowych; twórcy obiecują ponadto brak przeciwwskazań do zastosowania. Podczas terapii tlenowej wykorzystywany jest tlen o 96 proc. czystości – to skraca czas gojenia, przyspiesza regenerację i usuwa z rany groźne bakterie. Pierwsze efekty można zauważyć już po 4-5 terapiach. Jak zapewnia prof. Tomasz Banasiewicz, chirurg zajmujący się leczeniem trudno gojących się ran, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu, innowacyjne urządzenie będzie mogło podnieść poziom opieki nad pacjentem, nie generując przy tym dodatkowych kosztów szpitalnych. Urządzenie można będzie wypożyczyć za niewielkie opłaty.

Tańsza metoda leczenia

Terapia domowa może być tańszą metodą na szybką regenerację tkanek – eksperci szacują, że zastosowanie Oxytera pozwali obniżyć koszty typowego leczenia aż 6-krotnie (w porównaniu do 120 terapii prowadzonych w stacjonarnych komorach hiperbarycznych).

Oxyter jest jednym z przykładów domowego wsparcia gojenia rany, który pozwala uzyskać efekty naprawdę bardzo dużego pobudzenia gojenia przy pomocy bardzo prostych manewrów, które pacjent może wykonać samodzielnie lub z pomocą kogokolwiek z rodziny, osób bliskich – wyjaśnił prof. Tomasz Banasiewicz.

Ekspert wskazuje też na fakt, że warunki domowe mogą być doskonałym środowiskiem do leczenia ran – pozwolą pacjentom na indywidualne zaangażowanie i wzięcie odpowiedzialności za szybki powrót do zdrowia.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Leczenie ran w domu tak jak w szpitalu – innowacyjny wynalazek firmy z Częstochowy – Forum Leczenia Ran

 

 

 

Dodaj komentarz