fbpx

Czysta plaża i spokój? Oto nadbałtyckie miejscowości, których nie odkryli turyści

Rozważasz wyjazd nad morze, ale zniechęca cię tłok? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Możliwości jest więcej niż sądzisz. Tym nadbałtyckim miejscowościom daleko do drogich kurortów. W zamian jednak otrzymasz ciszę i spokój.

Obecne lato jest wyjątkowo trudne. Pandemia odcisnęła piętno zarówno na biurach podróży jak i na samych turystach. Wielu z nas rezygnuje z wyjazdu za granicę, ale unika także wczasów w polskich kurortach ze względów bezpieczeństwa – przebywanie w dużych skupiskach ludzi wciąż jest uważane za czynnik epidemiologiczny. Jest jednak kilka nadbałtyckich miejscowości, które oferują dostęp do czystych plaż i pozbawione są turystycznej infrastruktury czy tłumów. Dzięki temu masz możliwość spędzenia wolnego czasu przy dźwięku fal, ale bez dużej liczby innych wczasowiczów.

Wyspa Wolin

Przybrzeżna wyspa nieopodal Świnoujścia od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam– cieśniną Świną. Ten malowniczy zakątek posiada wiele ciekawych atrakcji, wśród których najbardziej znane to m.in. Jezioro Turkusowe w miejscowości Wapnica oraz „podziemne miasto” w pobliskim Świnoujściu. Zwiedzanie wyspy można połączyć z odpoczynkiem, bo na Wyspie Wolin znajdziesz czystą plażę z dostępem do zatoki.

Wisełka

Ta niewielka wieś w północno-zachodniej Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, posiada czystą i rozległą plażę z dostępem do lasu. W miejscowości znajduje się 3-gwiazdkowy hotel z rozbudowanym zapleczem gastronomicznym, ale możliwy jest również wynajem domków i pokoi, które oferują większą prywatność.

Przebrno

Przebrno to część Krynicy Morskiej, ale oddalona od centrum o trzy i pół kilometra. Spędzając tu urlop możesz połączyć dwa w jednym. Na obiad udać się do turystycznego kurortu, a na plażę wybrać się do Przebrna. Tu z pewnością z nikim nie będziesz musiał walczyć o miejsce.  Aby dostać się do Przebrna musisz przebyć drogę, która biegnie wśród wydm porośniętych lasem. Z kolei około 800 metrów na północny wschód od Przebrna trafisz na malowniczy rezerwat przyrody. To doskonałe miejsce, by połączyć aktywny wypoczynek z leżakowaniem.

Skowronki

Wieś Skowronki oddalona jest od Przebrna zaledwie o trzy kilometry. W tym rejonie znajduje się największy rezerwat przyrody kormorana czarnego w Europie.W Skowronkach jest przede wszystkim cicho i spokojnie – wciąż nie wszyscy turyści odkryli to niezwykłe miejsce z czystą i szeroką plażą.

Czołpino

Czołpino znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim w zachodniej części województwa pomorskiego. Poza sezonem wakacyjnym, miejsce to sprawia wrażenie całkowicie bezludnego, a nawet pustynnego – wszystko z powodu wydm. Głównym zabytkiem Czołpina jest wysoka na ponad 25 m latarnia morska zbudowana w 1875 r. W miejscowości znajduje się również „Osada Latarników” – zaprojektowana w 1871 r.. Stanowiła ona punkt spoczynkowy dla latarników podtrzymujących światło czołpińskiej latarni.

Plaża w Sianożętach

Sianożęty – niewielka miejscowość w województwie zachodniopomorskim, znajduje się zaledwie o kilometr drogi od Ustronia Morskiego. Na miejscu znajdziesz zadbaną plażę o długości około 1400 metrów. W sezonie letnim uruchamiane jest tam strzeżone kąpielisko.

Pustkowo

Pustkowo znajduje się w środkowej części Wybrzeża Trzebiatowskiego i położone jest między Pobierowem i Trzęsaczem. Największą atrakcją tego miejsca jest szeroka plaża, która leży u stóp wybrzeża klifowego. Pustkowo od 2010 r. otrzymuje regularnie certyfikat „Błękitnej Flagi”, czyli świadectwo zaangażowania środowiskowego władz i wysoką jakość kąpieliska.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: podroze.gazeta.pl

 

 

 

Dodaj komentarz