fbpx

Mądre i emocjonalne. Badacze odkryli, co czują świnie

Badacze z sześciu krajów Europy stworzyli algorytm, który skutecznie analizuje i rozpoznaje, co czują świnie. Wiedza ta pomoże rolnikom lepiej zadbać o dobrostan zwierząt gospodarskich.

Zespół badaczy z Danii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Norwegii i Czech zebrał ponad 7 tys. nagrań chrumkania świń będących na różnych etapach życia i w różnych sytuacjach. Badanie objęło łącznie 400 zwierząt w różnym wieku i posłużyło do stworzenia algorytmu, który analizuje emocje odczuwane przez świnie w danym momencie.

Podczas eksperymentów badacze stworzyli specjalne chlewy z zabawkami i jedzeniem, oraz chlewy puste, bez dodatkowych stymulantów. Następnie wypuścili świnie i monitorowali ich oddech i tętno, a także nagrywali dźwięki chrumkania. Okazało, że te świnie, które odczuwały pozytywne emocje stawiały uszy i chętnie eksplorowały otoczenie. Świnie zaniepokojone wydawały wysokie dźwięki, przypominające krzyki i piski.

Istnieją wyraźne różnice w zawołaniach świń, gdy patrzymy na pozytywne i negatywne sytuacje. W pozytywnych odgłosy są znacznie krótsze. […] Algorytm rozpoznający te dźwięki, może przypasować 92 proc. wezwań do właściwych emocji – wyjaśniła jedna z badaczek, prof. Elodie Briefer z Wydziału Biologii Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Zdaniem naukowców świnie przejawiały emocje związane z zadowoleniem podczas jedzenia i kontaktu z rodziną. Negatywne emocje zaś stawały się udziałem świń podczas separacji, walk z innymi osobnikami, kastracji i uboju.

To badanie pokazuje, że odgłosy zwierząt pozwalają nam zrozumieć ich emocje. Udowadniamy także, że algorytm może być wykorzystywany do dekodowania i rozumienia emocji świń. To ważny krok w kierunku poprawy dobrostanu zwierząt gospodarskich – dodała prof. Elodie Briefer

Badacze mają nadzieję, że stworzony algorytm pomoże w opracowaniu specjalnej aplikacji dla rolników, która będzie monitorować emocje świń. Dzięki temu farmerzy będą mogli zadbać nie tylko o dobrostan fizyczny zwierząt, ale również wyeliminować źródła stresu. Twórcy algorytmu wierzą też, że podobne aplikacje będą mogły mieć zastosowanie podczas analiz zachowana innych zwierząt.

Nauczyliśmy algorytm dekodowania chrumknięć świń. Teraz potrzebujemy kogoś, kto stworzy na jego podstawie aplikację, dzięki której rolnicy będą mogli poprawiać dobrostan zwierząt – podsumowuje prof. Bremer.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

 

 

 

One thought on “Mądre i emocjonalne. Badacze odkryli, co czują świnie

Dodaj komentarz