fbpx

Sport obniży ryzyko demencji? To badanie objęło aż 650 tys. osób!

Zespół naukowców z George Washington zbadał związek między sprawnością sercowo-naczyniową a ryzykiem demencji na grupie liczącej 650 tyś. osób. Kilka testów wykazało, że osoby o wyższej sprawności, rzadziej doświadczały problemów neurodegeneracyjnych.

Aktywność a zdrowie mózgu

⁠Badacze z George Washington University przez ponad osiem lat badali grupę 650 tys. weteranów i weteranek służących w amerykańskiej armii. Średnia wieku uczestników, wynosiła 61 lat i była zróżnicowana płciowo, choć zdecydowana większość badanych była mężczyznami. Badani zostali przydzieleni do pięciu grup – każda z nich różniła się stopniem sprawności uczestników. Przed przydzieleniem do konkretnej grupy uczestnicy przechodzili testy wytrzymałościowe na bieżni. Najbardziej sprawni trafiali do pierwszej, mniej sprawni do drugiej, do piątej zaś trafiały osoby, których wyniki (takie jak tętno i praca serca) sprawnościowe były najniższe. Następnie przez osiem lat zespół monitorował stan serca i mózgu uczestników badania, szukając możliwych powiązań.

Okazało się, że wysoki stopień aktywności fizycznej poprawiał przepływ krwi do mózgu i zwiększył komunikację między neuronami, co ma ogromne znaczenie w prewencji chorób neurodegeneracyjnych takich jak demencja czy choroba Alzheimera

Nasze badanie jest inne. Kohorta jest duża, wolna od objawów demencji na początku badania i ma długą obserwację – wyjaśnił kierownik badań Edward Zamrini.

Każda aktywność ma znaczenie

Zdaniem badaczy osoby z „najsłabszej” grupy byliby o 13 proc. mniej zagrożeni rozwojem demencji, jeśli przenieśliby się do sprawniejszej grupy. Gdyby jednak poziom aktywności tych osób zwiększyć do poziomu, który był udziałem uczestników z grupy pierwszej (najsprawniejszych weteranów), ryzyko demencji spadłoby o 33 procent.

Aktywność fizyczna obniża również uczucie lęku i ryzyko depresji – dodał Zamrini.

Może istnieć kilka powodów, dlaczego tak się dzieje. Ćwiczenia aerobowe, w których tętno nie przekracza 70 proc. tętna maksymalnego mogą stymulować produkcję białka zwanego czynnikiem neurotroficznym pochodzenia mózgowego (BDNF). Białko te stymuluje produkcję nowych komórek mózgowych i wzmacnia już istniejące. Ponadto większa aktywność BDNF aktywuje szereg genów, które rozwijają nowe komórki i ścieżki w mózgu – usprawniając procesy uczenia się i zapamiętywania.

Ta praca wyraźnie pokazuje stopniowy wpływ sprawności aerobowej na ryzyko demencji – podkreśla inna badaczka, Ozioma Okonkwo z University of Wisconsin-Madison, która skomentowała najnowsze doniesienia.

Edward Zamrini zaprezentuje wyniki na kwietniowym, dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii w Seattle. Kolejnym etapem pracy zespołu będzie znalezienie innych biomarkerów, które pokażą korelację między układem sercowo-naczyniowym a mózgiem.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  New Scientist

One thought on “Sport obniży ryzyko demencji? To badanie objęło aż 650 tys. osób!

Dodaj komentarz