fbpx

Więcej korzyści niż dieta śródziemnomorska! Wystarczą drobne modyfikacje

Dieta śródziemnomorska jest częstym tematem poruszanym przez dietetyków. W magazynie branżowym „Genome Medicine” opublikowano niedawno wyniki badań, w których naukowcy wzięli pod lupę kilka wariantów tej znanej diety. Jedna z nich o nazwie „Green-MED” okazała się jeszcze zdrowsza niż tradycyjny jadłospis krajów basenu Morza Śródziemnego.

Zielona siostra popularnej diety

Zielona dieta śródziemnomorska, czyli dieta śródziemnomorska, w której odchodzi się od produktów zwierzęcych na korzyść białka roślinnego, poszerzona przy tym o produkty takie jak zielona herbata oraz roślina wodna Mankai może przynosić jeszcze więcej korzyści dla zdrowia, niż jej starsza, siostra. Dowodzą tego badania, które zostały przeprowadzone w 2022 r. na grupie 294 osób z otyłością brzuszną, a ich wyniki opublikowano w magazynie „Genome Medicine”.

Badanie na trzech grupach osób

Uczestników eksperymentu podzielono na trzy grupy – w pierwszej stosowano jadłospis typowy dla tradycyjnej diety śródziemnomorskiej, w drugiej grupie modyfikacja polegała na włączeniu do diety suplementacji orzechami włoskimi (289 g dziennie), trzecia grupa bazowała na wytycznych „Green-MED” – oprócz stosowania jadłospisu diety basenu Morza Śródziemnego zawierała ok. 3-4 filiżanek dziennie zielonej herbaty, sproszkowaną roślinę wodną Mankai (roślina ta posiada udowodnione właściwości odchudzające) oraz 289 g orzechów włoskich). Następnym celem było sprawdzenie, jak zmienia się mikrobiom uczestników badania.

Mikrobiom na plus

Naukowcy pobrali próbki kału uczestników i stwierdzili, że w każdej z grup jest zauważalna zmiana na lepsze. Oprócz większej różnorodności w mikroflorze jelitowej badacze zaobserwowali również znaczną poprawę markerów kardiometabolicznych, a także korzystne zmiany w masie ciała. Zdaniem badaczy efekty te były związane z ograniczeniem spożycia produktów zwierzęcych i zastąpienie ich białkiem roślinnym. Jedna z grup wyróżniała się na tle pozostałych pod względem oceny mikrobioty – grupa stosująca dania roślinne „Green-MED” posiadała większą ilość bakterii o nazwie „Prevotella”, zaś mniejszą ilość „Bifidobacterium” – co sugeruje zmiany na lepsze.

Mniej w obwodzie talii

Nie jest to jedyne badanie, które sprawdzało stan zdrowia uczestników stosujących „zieloną dietę śródziemnomorską” w praktyce. Rok wcześniej, w magazynie gastroenterologicznym o nazwie „Gut”, opublikowano wyniki badań, które objęły 294 osoby programem, który zakładał spożywanie pokarmów „zielonej diety śródziemnomorskiej” i stosowanie aktywności fizycznej. Obie diety śródziemnomorskie – zarówno tradycyjna jak i „zielona” pozwoliły uczestnikom zrzucić zbędne kilogramy – ale dopiero ta druga wersja diety sprawiła, że obwód w talii uczestników na „zielonej” diecie był mniejszy, podobnie jak zawartość tłuszczu wewnątrz wątrobowego.

Zdrowszy układ sercowo-naczyniowy

Warto również wspomnieć o zmianie, która zaszła w redukcji cholesterolu LDL. Zielona dieta śródziemnomorska pozwoliła uczestnikom obniżyć poziom „złego” cholesterolu o 3,7 proc. w stosunku do tradycyjnej diety, poprawić rozkurczowe ciśnienie krwi (7.2 mm Hg), zminimalizować stężenie białka C-reaktywnego o wysokiej czułości, a także poprawić ocenę insulinooporności.

Wszystkie wyniki badań wskazują na wiele prozdrowotnych korzyści ze stosowania zmodyfikowanej diety śródziemnomorskiej – czyli takiej, która ogranicza ilość spożywanego mięsa na korzyść pokarmów roślinnych. Warto również pamiętać, że „Green-MED” zakładała spożywanie 3-4 filiżanek zielonej herbaty dziennie i rośliny morskiej.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: dietetycy.org.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz