fbpx

Dąb Dunin został wybrany Europejskim Drzewem Roku

Dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej wygrał w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2022. Polskie drzewo zdobyło 179 317 głosów.

Dunin to dąb szypułkowy, który rośnie niedaleko wsi Przybudki (ok. 15 km na północ od Hajnówki) i jest pozostałością po dawnej Puszczy Ladzkiej.

Rozłożysty kształt, który tak bardzo spodobał się głosującym, powstał w efekcie uderzenia pioruna. Według szacunków Dunin rośnie prawie 400 lat.

Drzewo nosi imię na cześć poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza. Zanim drzewo wystartowało ogólnoeuropejskim plebiscycie, wygrało konkurs na Drzewo Roku 2021 organizowany przez Klub Gaja od 2011 roku.

Drugie miejsce zajął dąb z Hiszpanii, który uzyskał 168 234 głosy, a trzecie Wielki Dąb Korkowy z Portugalii z liczbą 70 563 oddanych głosów.

Za dobrym wynikiem polskiego drzewa stoi profil instagramowy Make Life Harder, który promował konkurs przez ostatnie tygodnie.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest od 2011 r. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Dodaj komentarz