fbpx

Ma 15 miesięcy i już korzysta z toalety. Metoda EC jest ratunkiem dla rodziców i… planety!

Czy jest możliwe nauczenie noworodka wypróżniania się na toalecie zamiast do pieluszki? Zdaniem pary influencerów – to nie tylko możliwe, ale również ekologiczne. Montana i Tom zdradzają, na czym polega metoda EC. 

Monatana i Tom to rodzice 15-miesięcznej Blue. Młodzi rodzice prowadzą popularne kanały w social mediach – m.in. na YouTube i Instagramie – dzielą się w nich pomysłami na zrównoważone i proste życie w zgodzie z naturą. Ich zdaniem szybka rezygnacja z jednorazowych pieluszek jest nie tylko ekologiczna, ale może również mieć ogromne znaczenie dla rozwoju psychologicznego małego dziecka.

Największym powodem, dla którego zaczęliśmy zabierać Blue do toalety w wieku 2 tygodni, było nauczenie się, że pozostawienie jej w brudnej pieluszce może przyczynić się do wstydu i braku identyfikacji z naszymi intymnymi obszarami – szczególnie u dziewczynek – opowiedzieli w filmie umieszczonym na YouTube.

Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić? Nic podobnego, jak przekonuje Montana, w nauczeniu malucha informowania o potrzebie wypróżnienia się pomogła metoda o nazwie komunikacji eliminacyjnej (ang. Elimination Communication).

Jest to metoda powszechnie stosowana na całym świecie i zdaniem rodziców szybko przynosi pierwsze efekty. Polega ona na czujnej obserwacji dziecka, gdy jest noworodkiem, a następnie natychmiastowym reagowaniu w odpowiedzi na pierwsze sygnały o potrzebie wypróżnienia. W reakcji na sygnały rodzice powinni zanosić dziecko na sedes lub nocnik, tak aby maluch podświadomie zakodował, że jest to naturalna czynność w razie odczuwanej potrzeby fizjologicznej. Eksperci EC zachęcają, by trening rozpocząć wtedy, gdy dziecko jest jeszcze noworodkiem.

Zastanów się, ile znasz kobiet i jaki mają one związek ze swoim ciałem. Dzieci są bardziej świadome niż nam się wydaje. I jest to jeden z moich największych priorytetów jako mamy, aby Blue czuła się pewnie i silna w swoim ciele – wyjaśniła młoda mama.

Obejrzyj instagram Montany

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Ofeminin

 

 

 

Dodaj komentarz