fbpx

Cały świat pod wrażeniem polskiego fenomenu

Tej osobliwości media na całym świecie poświęcają każdego roku mnóstwo uwagi. Krzywy Las w pobliżu Gryfina był już przedmiotem badań entuzjastów zjawisk paranormalnych, pochylali się też nad nim naukowcy. Dzięki temu przedziwne i tajemnicze drzewa, które mogłyby się stać tłem mrocznej opowieści dla filmowców z Hollywood, stają się coraz bardziej popularną atrakcją turystyczną.

Sława położonego w województwie zachodniopomorskim lasu zatacza coraz szersze kręgi. Publikacje dotyczącego tego fenomenu znaleźć można w prasie (w ostatnich latach pisał o nim brytyjski “Daily Mail” czy amerykański “The New York Times”) oraz w serwisach internetowych na całym świecie czy programach telewizyjnych, informujących o niezwykłych miejscach, jakie ma nam do zaoferowania Ziemia.

Krzywy Las znajduje się we wsi Nowe Czarnowo, ok. 4 km od Gryfina. Składa się na niego ok. 100 drzew – sosen zwyczajnych, które charakteryzują się łukowatymi pniami. Zakrzywienia skierowane są w stronę północy i sięgają aż 90 procent. Drzewa zaczynają się wyginać kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią. Oznacza to, że ich pnie, tuż przy glebie, porastają pionowo, a dopiero potem zaczynają się odkształcać, tworząc nienaturalne łuki i zawijasy. Bywa też, że takie zniekształcenie osiąga wysokość 3 metrów. Dziesiątki sosen, które mają taką postać, porastają w pobliżu drzew, które wyglądają całkiem zwyczajnie, co tylko potęguje efekt.

Rośliny, które zyskały taką dziwną formę, zostały posadzone w latach 30. XX wieku. Jedna z hipotez na temat ich nietypowego kształtu zakłada, że stało się to w wyniku celowego działania człowieka. Sztucznie zakrzywione sosny miałyby potem zostać wykorzystane przez rzemieślników korzystających w swoim fachu z drewna jako surowca. Zgodnie z jeszcze inną teorią, Krzywy Las miał powstać w efekcie ścięcia porastających w tym miejscu młodych drzewek. W momencie ich ścinania pozostawione miały zostać najniżej porastające gałązki, czego efektem ma być podziwiany dziś na całym świecie fenomen.

– W związku z tym, że tak wiele drzew znajduje się w takiej pozycji, należy zachować ostrożność, wysuwając wnioski, że zostało to spowodowane przez człowieka. Choć oczywiście opcja taka istnieje – powiedział William Remphrey z Uniwersytetu Manitoby w Kandzie, który przyznał, że słyszał na temat zjawiska mnóstwo wykluczających się opinii, często opartych na manipulacjach. Jego zdaniem nie można wykluczyć, że za zjawisko odpowiadają mutacje genetyczne.

Jak to możliwe, że do tej pory nie udało się z pełnym przekonaniem stwierdzić, co tak naprawdę stało się w podgryfińskim lesie? Prawdopodobnie wszystko przez II wojnę światową. To działania wojenne mogły doprowadzić do tego, że nie odnaleziono odpowiednich osób ani dokumentacji, która stanowiłaby rozwiązanie zagadki.

Brak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd wziął się Krzywy Las, nie stanowi na szczęście przeszkody, by dziś móc podziwiać jego piękno. Miejsce to jest obecnie pomnikiem przyrody i znajduje się pod ochroną. Najlepsze warunki do jego podziwiania są wiosną. Najbardziej niesamowite wrażenie robi podobno tuż o poranku.

Źródło: The New York Times, IFL Science, fakt.pl

6 thoughts on “Cały świat pod wrażeniem polskiego fenomenu

 • 19 lipca 2018 at 17:35
  Permalink

  Nie jest to jedyne miejsce w Polsce z takimi sosnami, bardzo podobne znajduje się w lesie na północ od Torunia, w tej okolicy przed wojna znajdowały się zabudowania, dziś po domach zostały jedynie zywoploty i te sosny

  Reply
 • 19 lipca 2018 at 20:13
  Permalink

  W Zielonej Górze też jest taki las

  Reply
 • 20 lipca 2018 at 10:40
  Permalink

  Drzewo za młodu zostało po prostu złamane przy ziemi np po przejechaniu czołgu albo przejściu szkolnej wycieczki przez sadzonki itp i odrosło po złamaniu z górę. Nie ma się co doszukiwać nie wiadomo czego.

  Reply
 • 23 lipca 2018 at 00:09
  Permalink

  Przede wszystkim: gratuluję pomysłu portalu. Od dzisiaj jestem waszym fanem. Będę polecał wasz portal znajomym.

  Reply
 • 18 sierpnia 2021 at 19:42
  Permalink

  Biorąc pod uwagę bardziej spiskowe teorie – jest to dzieło niemieckich leśników (las posadzony był przed wojną). Ponoć miały być to gotowe drewniane elementy w miejsce rattanu czyli drewna giętego w wysokiej temperaturze i wilgotności.
  Mniej spiskowa teoria mówi, że jest o zaniedbana uprawa sosnowa, gdzie w porę nie zwalczono grzyba – skrętaka sosny. Patogen wywołuje zamieranie pędu głównego, jedna z bocznych gałązek przejmuje rolę pędu głównego i zagina się do góry w charakterystycznym łuku.

  Reply

Dodaj komentarz