fbpx

Życie po 80-tce może być super! Świat ma ci wiele do zaoferowania

Katharine Esty – 87-letnia psychoterapeutka oraz autorka książki o starzeniu się – przekonuje, że życie po 80-tce może być lepsze niż młodość czy wiek średni. Powód? Brak zobowiązań i niewiele do stracenia!

Katharine Esty w wieku swoich 80. urodzin popadła w prawdziwe przygnębienie. Ze smutkiem zauważyła, że chodzenie po górach sprawia jej coraz większą trudność. Z racji wykształcenia (Katharine jest psycholożką społeczną i psychoterapeutką), postanowiła przeprowadzić wywiady z bliskimi i dalszymi znajomymi po osiemdziesiątce. Chciała dowiedzieć się, czy ludzie w jej wieku mierzą się z podobnymi problemami. O dziwo, informacje, które uzyska były zaskakujące. Niemal sto osób (ze 128 przepytanych) deklarowało wysoki poziom zadowolenia i szczęścia.

Nie wszystko jest takie smutne i ponure, jak ludzie to przedstawiają. Stereotypy, które ludzie mają w swoich umysłach na temat starości są po prostu całkowicie błędne. Wachlarz tego, co ludzie robią w wieku 80 lat jest oszałamiający. Wielu ludzi nie odczuwa bólu, żyje pełnią życia i podróżuje – powiedziała w rozmowie z CNBC.

Coraz więcej osób dożywa sędziwego wieku – to zasługa dostępu do nowoczesnej medycyny, a także rosnącej świadomości tego, czym jest zdrowy tryb życia. Lepiej i zdrowiej jemy, więcej się ruszamy i nie tkwimy już w toksycznych relacjach. Jednocześnie też społeczeństwo staje się bogatsze – emerytura już dawno przestała być powodem, aby powoli wycofywać się z życia. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej seniorów decyduje się na kolejne studia, kursy czy wolontariat. Dla niektórych to pierwsza szansa, aby zainwestować w siebie, we własny rozwój czy spełnienie marzeń. Nie musimy nikogo utrzymywać, za to mamy mnóstwo wolnego czasu.

Jeszcze stosunkowo niedawno dożycie osiemdziesiątki nie było zbyt powszechne. Ale dziś ludzie w moim wieku robią najróżniejsze rzeczy – wędrują szlakiem Appalachów, zakochują się, po raz pierwszy, piszą wiersze lub pomagają w przesiedlaniu afgańskich uchodźców – dodała Katharine.

Kobieta prowadziła firmę konsultingową do 75 roku życia, a po jej zamknięciu wróciła do swojej pasji – wykorzystując swoje wykształcenie zaczęła prowadzić gabinet psychoterapeutyczny i pomagać swoim rówieśnikom. Kiedy ukończyła 80 lat ani myślała przestawać, wręcz przeciwnie. Dopiero teraz – po wielu rozmowach z osobami w jej wieku – Katharine poczuła się zainspirowana do napisania książki o dobrym starzeniu się.

Wszystkim nam mówiono przez całe nasze dorosłe życie, że należy żyć chwilą. Ale ludzie, którzy są starsi, mają większe predyspozycje, aby to robić, ponieważ przyszłość jest krótka – wyznała.

Jej książka pod tytułem „Osiemdziesięciokilkulatkowie. Praktyczny przewodnik po tym, jak odpuszczać, starzeć się dobrze i odnaleźć niespodziewane szczęście” stała się bestsellerem. Choć poradnik jest przeznaczony dla osób po osiemdziesiątce, ich bliskich i rodzin, to młodsi również znajdą coś dla siebie – dużo, dużo inspiracji! Bardzo możliwe, że dzięki lekturze przestaną szukać wymówek, dlaczego nie warto wstawać z kanapy. Autorka pokazuje na własnym przykładzie, że rozwijać się można w każdym wieku. Ba! Jej zdaniem nawet trudne sytuacje takie jak lockdown czy wizja zachorowania na COVID nie muszą powstrzymywać nas przed aktywnością.

Mam przed sobą jakieś 6 lat – to średni czas, jaki pozostał ludziom w moim wieku. Chcę spędzić ten czas na podróżowaniu, chodzeniu na przyjęcia z przyjaciółmi i odwiedzaniu wszystkich moich wnuków. Jestem szczęśliwa, że moja wspólnota emerytalna została ponownie otwarta. Jadalnia znów serwuje posiłki, a ja zapisałam się na zajęcia z tańca i tai-chi. Chcę teraz cieszyć się tym wszystkim – podsumowała.

TU przeczytasz o wspaniałym miejscu dla seniorów w Polsce.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Wolni od Metryki

Dodaj komentarz