fbpx

Zawał serca da się przewidzieć. Nie lekceważ tych 6 symptomów

Na zawał serca każdego roku umiera nawet 90 tys. Polaków. Wiele przypadków udałoby się uniknąć, gdyby chorzy i ich bliscy w porę zareagowali. Oto najpopularniejsze symptomy, które powinny cię zaalarmować. Nie lekceważ – one mogą uratować ci życie.

W zachodnim społeczeństwie istnieje pogląd, że atak serca zdarza się nagle. Jest niespodziewany, a jeśli się przydarza, zwykle twierdzimy, że nic nie zapowiadało dramatu. Tymczasem amerykańscy badacze odkryli, że wczesne zmiany miażdżycowe można wykryć już w młodym wieku – nawet przed 30. rokiem życia. Gdyby ludzie zdecydowali się badać profilaktycznie, mogliby uniknąć nie tylko rozwoju choroby, ale także zapobiec najgorszemu. Zdaniem lekarzy jest co najmniej kilka symptomów, które powinny zaalarmować i zachęcić do wizyty w gabinecie lekarskim. Oto one:

Ból zamostkowy

Pojawia się sporadycznie i choć jest do zniesienia, powinien być sygnałem ostrzegawczym. Niestety wielu Polaków ignoruje ból.

-Pacjenci, którzy przeszli już zawał serca i po kilku latach mają podobne bóle zamostkowe, szybko szukają pomocy. Są już wyedukowani, wiedzą, że coś się dzieje z ich sercem. Inaczej jest, kiedy ktoś ma objawy po raz pierwszy w życiu. Nie ma wiedzy na ten temat i może długo zwlekać z wezwaniem pomocy – powiedział dr n. med. Jacek Piegza, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się jest częstą przypadłością niezależną od stanu zdrowia serca. Jednak statystki pokazują, że w połączeniu z uciskiem lub bólem zamostkowym pocenie się w okolicach czoła, klatki piersiowej, dłoni i stóp może świadczyć o nadchodzącym ataku.

Zadyszka i zmęczenie

Jeżeli przy prostych czynnościach fizycznych pojawia się u ciebie zadyszka lub szybko męczysz się podczas prac w ogrodzie lub przy wchodzeniu na schodach, nie lekceważ tej drobnej zmiany.

Pacjenci mówią, że w trakcie czynności, które dotychczas wykonywali bez wysiłku, nagle pojawia się duszność która występuje często, a objawy się nasilają z upływem czasu. Inni pacjenci zgłaszają, że bardziej się męczą. Wszystkie te objawy możemy powiązać z okresem przedzawałowym – wyjaśnił dr Piegza.

Arytmia i kołatanie serca

Kołatanie serca, czyli nieregularne bicie mięśnia sercowego występuje sporadycznie i najczęściej u kobiet. Zwykle trwa nie dłużej niż 1-2 min., po czym ustępuje.

– Pacjent opowiada, iż w trakcie pomiaru ciśnienia aparat wskazuje arytmię albo on sam odczuwa, że jego serce nierówno pracuje, zbyt szybko, nieadekwatnie do wysiłku – mówi dr Piegza.

Ból brzucha
Ból serca bardzo często mylimy ze zgagą lub innymi problemami gastrycznymi – tym bardziej że towarzyszą mu rozstrój żołądka, wzdęcia i burczenie. Objaw ten nie sygnalizuje bezpośredniego ataku, ale powinien uczulać na tyle, by zachęcać do wykonania profilaktycznego EKG.

Zaburzenia snu i niepokój

To jeden z najrzadszych objawów zbliżającego się zawału serca – może wystąpić nawet na pół roku przed nim. Osoby z zaostrzoną chorobą wieńcową źle śpią, skarżą się na płytki sen i wczesne wybudzanie. Ponadto informują o poczuciu rosnącego niepokoju, nasilonymi uczuciami niepokoju oraz ogólnego rozbicia, paniki. Jeżeli wykluczyłeś inne przyczyny zaburzeń snu i nastroju, koniecznie udaj się do kardiologa i zbadaj swoje serce.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źró
dło:
Kardiolodzy: te objawy zawału pojawiają się na wiele miesięcy wcześniej (medonet.pl)

 

One thought on “Zawał serca da się przewidzieć. Nie lekceważ tych 6 symptomów

  • 17 kwietnia 2021 at 14:56
    Permalink

    Problem w tym, że w chwili obecnej wiele osób po prostu boi się wizyty u lekarza. Nawet pomimo niepokojących objawów. Jaki jest efekt? Prawie 75 tysięcy nadmiarowych śmierci w 2020 roku.

    Reply

Dodaj komentarz