fbpx

Mężczyzna z zespołem Downa wychował syna na dentystę

Ludzie z zespołem Downa, pomimo możliwości tworzenia szczęśliwych relacji partnerskich, zazwyczaj nie mają dzieci. U mężczyzn z trisomią 21 chromosomu, mechanizm tworzenia plemników jest nieprawidłowy, a jakość spermy jest niska.

Jad Issa, prosty mężczyzna z niewielkiej miejscowości Al-Bajda w syryjskiej muhafazie Hama, jest jednym z tych ojców, którzy mogli cieszyć się zdrowym potomstwem. Zyskał rozgłos w mediach dzięki swojemu synowi, Saderowi Issie, który jest w pełni sprawnym studentem trzeciego roku stomatologii.

Chłopak w rozmowie z brytyjskim „Metrem” wyznał, że ludzie są zdziwieni, kiedy mówi o swoim ojcu. Amerykańska organizacja National Down Syndrome Society zna bowiem tylko trzy przypadki zdrowego potomstwa u osoby z zespołem Downa. Sader jest zatem bardzo wyjątkowym dzieckiem.

Kiedy oboje rodziców mają syndrom Downa, to urodzenie zdrowego dziecka jest praktycznie niemożliwe. Kobiety mają problemy z donoszeniem ciąży, a płód może być obciążony wieloma wadami genetycznymi.

W tym przypadku tylko ojciec cierpiał na zespół Downa, matka natomiast była osobą w pełni zdrową. Za sprawą jej genów, Sader urodził się całkowicie sprawny – zarówno fizycznie jak i intelektualnie.

Marzeniem Jada Issy, który całe życie ciężko pracował w młynie, jest, aby jego syn wykorzystał możliwości, których on sam nigdy nie posiadał. Pragnie, aby Sader został lekarzem i pomagał wszystkim ludziom niezależnie od okoliczności.

 

Źródło: onet.pl

Opracowanie: Salomea

Dodaj komentarz