fbpx

Ma zespół Downa, a mimo to wychował syna … i to na dentystę

Osoby z zespołem Downa, mimo że mogą zawierać szczęśliwe związki, bardzo rzadko posiadają potomstwo. U mężczyzn z trisomią 21 chromosomu, proces produkcji plemników jest zaburzony, a sperma jest złej jakości.

Jednym z ojców, który doczekał się zdrowego potomstwa jest Jad Issa. Prosty mężczyzna, który pochodzi z małej miejscowości Al -Bajda w muhafazie Hama w Syrii, właśnie stał się gwiazdą wiadomości. Wszystko za sprawą jego syna, Sadera Issy który jest całkowicie sprawnym studentem trzeciego roku stomatologii.

Chłopak w rozmowie z brytyjskim „Metrem” wyznał, że ludzie są zdziwieni kiedy mówi o swoim ojcu. Amerykańska organizacja National Down Syndrome Society zna bowiem tylko trzy przypadki zdrowego potomstwa u osoby z zespołem Downa. Sader jest zatem bardzo wyjątkowym dzieckiem.

Kiedy oboje rodziców mają syndrom Downa, to urodzenie zdrowego dziecka jest praktycznie niemożliwe. Kobiety mają problemy z donoszeniem ciąży, a płód może być obciążony wieloma wadami genetycznymi.

W tym przypadku tylko ojciec cierpiał na zespół Downa, matka natomiast była osobą w pełni zdrową. Za sprawą jej genów, Sader urodził się całkowicie sprawny – zarówno fizycznie jak i intelektualnie.

Marzeniem Jada Issy, który całe życie ciężko pracował w młynie, jest aby jego syn wykorzystał możliwości, których on sam nigdy nie posiadał. Pragnie, aby Sader został lekarzem i pomagał wszystkim ludziom niezależnie od okoliczności.

 

Źródło: onet.pl

Opracowanie: Salomea

Dodaj komentarz