fbpx

Sprytny wynalazek rozwiąże problem braku wody. Projekt ma dodatkowy atut

Ludzie, którzy żyją w biednych miastach Chile mając pod dostatkiem wody nie mogą jej pić – jest zbyt słona. Szczęśliwie, pomysłowy finalista międzynarodowej nagrody Lexus Design Award 2021, Nowozelandczyk Henry Glogau, znalazł na to sposób.

 

Projektant Henry Glogau, który jest jednym z sześciu finalistów międzynarodowej nagrody Lexus Design Award 2021 postanowił wykorzystać energię słoneczną do odsalania wody. Następnie solanka wytworzy energię, która rozjaśni wnętrze chat.

– Chciałem stworzyć projekt, który byłby zrównoważony, a jednocześnie stanowiłby rozwiązanie w najtrudniejszych i najciemniejszych miejscach. Podczas pracy, stało się dla mnie jasne, że mogę rozwiązać problem tworząc hybrydową lampę, która będzie urządzeniem odsalającym wodę – wyznał projektant.

Urządzenie będzie mogło oczyścić 440 mililitrów wody każdego dnia, a resztki solanki trafią do baterii cynowo-miedzianych, gdzie zasilą taśmę LED do nocnego użytku. Świetlik dachowy odsalany poprzez energię słoneczną wykorzysta chemiczny proces parowania i kondensacji, a następnie wytworzy wzory świetlne na ścianach i podłodze.

 

Choć jeszcze  nie ogłoszono wyników Lexus Design Award 2021, dzięki pomocy lokalnych organizacji charytatywnych wynalazek jest już instalowany w chilijskich domach na terenie  miasta Antofagasta.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: goodnewsnetwork.org

 

Dodaj komentarz