fbpx

Foteliki samochodowe z systemem Isofix. Jak wybrać odpowiedni?

Foteliki samochodowe mają za zadanie chronić dziecko przed negatywnymi skutkami wypadków drogowych. Dlatego producenci wyposażają je w coraz bardziej zaawansowane systemy ochrony. Warto również dodać, że dobre foteliki oprócz bezpieczeństwa muszą również zapewniać komfort małego pasażera. Wtedy dziecko, zwłaszcza starsze będzie chętniej korzystało z fotelika i nie będzie sprawiało trudności podczas długich podróży.

Kiedy kupić pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka

Pierwszy fotelik samochodowy obowiązuje od urodzenia do około pierwszego roku życia dziecka. Później używane są foteliki samochodowe kolejnych kategorii. Stosuje się je do momentu, gdy dziecko będzie na tyle duże, aby bezpiecznie używać trzypunktowych pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Jak wybrać właściwy?

Co to jest system Isofix?

Nazwa ISOFIX odnosi się do standardowego mocowania fotelika samochodowego. Jego cechą charakterystyczną jest to, że w każdym samochodzie wyposażonym w system ISOFIX można zamontować fotelik dziecięcy z dobrym mocowaniem. Powinieneś wiedzieć, że system ISOFIX to tak ISOFIX to tak naprawdę dwie rzeczy: dwa dolne złącza, które potocznie nazywa się ISOFIX-em, oraz przyrząd, który nie daje możliwości na obrócenie fotelika – kiedyś popularniejszy był pas TOP TETHER, dziś popularniejsza jest noga stabilizująca. Dzięki temu systemowi możesz zamontować fotelik szybciej, stabilniej i bardziej bezpiecznie – bez pasa bezpieczeństwa.

Kup fotelik samochodowy z systemem Isofix tutaj: https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe/p/269

Dlaczego ISOFIX jest lepszy niż inne rozwiązania?

Foteliki samochodowe z systemem ISOFIX są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Foteliki bez ISOFIX-u montuje się, korzystając z pasów bezpieczeństwa. To sposób trudniejszy i dla niewprawnego rodzica – pracochłonny. Ponadto niektóre foteliki samochodowe tego typu muszą być odłączane i ponownie mocowane za każdym razem. Łatwo też się pomylić, a źle zainstalowany nie gwarantuje bezpieczeństwa. Natomiast foteliki samochodowe z systemem ISOFIX montuje się szybko, łatwo i za każdym razem poprawnie. Jest to szczególnie przydatne w fotelikach samochodowych, które mają podstawę umożliwiającą obrót fotelika, co bardzo ułatwia wyjmowanie dziecka.

Zasady doboru właściwego fotelika samochodowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami korzystanie z fotelika dziecięcego jest obowiązkowe zawsze, gdy podróżujemy z dzieckiem, którego wzrost nie przekracza 150 cm. Zasada ta działa w taki sam sposób, jak obowiązek zapinania pasów przez osoby dorosłe. Bardzo ważne jest, aby fotelik był odpowiednio dobrany do wzrostu dziecka. Należy również zwrócić uwagę na sposób siedziska, aby było ono jak najbardziej stabilne. Należy pamiętać, że każde nieprecyzyjne fotelika znacznie zwiększa ryzyko narażenia lub utraty zdrowia dziecka, czy to w razie wypadku, kolizji czy zwykłego hamowania.

Praktyczne informacje na temat fotelików samochodowych

Warto pamiętać, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku, nie wolno go przewozić w aucie montowanym na przednim siedzeniu samochodu.

Dotyczy to zwłaszcza tych aut, w których aktywna jest poduszka powietrzna dla pasażera. W celu zapewniania dziecku, bezpiecznej podróży w foteliku samochodowym, należy dezaktywować poduszkę powietrzną lub przymocować dziecięcy fotelik samochodowy na tylnym siedzeniu, a najlepiej jest jeśli użyjemy fotelika RWF tyłem do kierunku jazdy. To ważna informacja, ponieważ wiele testów bezpieczeństwa wykazało, że tylne siedzenia są znacznie bezpieczniejsze niż przednie.

Dodaj komentarz