fbpx

Pięć doskonałych powodów, aby wybrać się dziś się na spacer

Regularne spacery sprzyjają zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu. Wśród zalet codziennych wędrówek wylicza się lepsze samopoczucie, zdrowie oraz poprawę sylwetki – informuje dr Michael Roizen z Cleveland Clinic. Ponizej przedstawiamy pięć najważniejszych powodów, dla których warto uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej, wyszczególnionych przez eksperta ds. odnowy biologicznej doktora Michaela Roizena.
Chodzenie zmniejsza stres, rozwesela i zwiększa poczucie własnej wartości

Na pewno zdarzyło wam się kiedyś wyjść na spacer po stresującej sytuacji. Wracamy wtedy spokojniejsi oraz bardziej opanowani. Nie jest tajemnicą, że chodzenie w pozytywny sposób wpływa, na radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami, których nie brakuje w obecnych czasach.

Chodzenie przyspiesza tętno, obniża poziom stresu i zmniejsza ryzyko rozwoju dalszych chorób, takich, jak m.in. udar. Badania potwierdzają, że chodzenie korzystnie wpływa na nastrój, uwalniając endorfiny, czyli hormony szczęście.

— Będziesz dumny na koniec każdego spaceru, wyznaczając sobie małe cele, że je osiągasz. Jednocześnie będziesz poprawiał swoją samoocenę — mówi dr Roizen.

Możesz schudnąć, chodząc tylko 30 minut dziennie

Chodzenie jest również jednym z najlepszych ćwiczeń na odchudzanie — jest stosunkowo łatwe do wykonania, nie obciąża stawów, jest bezpłatne. Trzeba jednak spacerować codziennie. Można zacząć np. od 20-minutowej wyprawy.

Jeśli to za dużo, zacznij od krótszych dystansów — mówi dr Roizen. Ale ustaw sobie cel – 30 minut dziennie każdego dnia — dodaje.

Kiedy będziesz gotowy, zwiększ swój cel do 10 tys. kroków dziennie. W obliczaniu liczby kroków pomoże np. krokomierz lub smartwatch.

Regularne chodzenie obniża ciśnienie krwi, poprawia sen i dodaje energii

Udowodniono, że osoby regularnie chodzące mają mniej zawałów serca i udarów, niższe ciśnienie krwi i wyższy poziom HDL (zdrowego cholesterolu), niż osoby niećwiczące.

Spacerowanie może obniżyć ciśnienie krwi i LDL (zły cholesterol), zmniejszyć ryzyko wielu nowotworów i poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto — dodaje dr Roizen — poprawia jakość snu i dodaje energii, gdy nie śpisz.

Przyjemne spacery z towarzyszem

Śledzenie kroków za pomocą aplikacji wyposażonej w krokomierz jest kluczem do sukcesu w chodzeniu — mówi dr Roizen. Ludzie, którzy korzystają z takich aplikacji, wykonują nawet 2 tys. więcej kroków dziennie. Czemu? Jesteśmy świadkiem swojego sukcesu.

Aby Twój trening był również łatwiejszy, poproś kogoś, aby dołączył do Ciebie, zwłaszcza, że coraz więcej czasu spędzamy samotnie w domu — sugeruje dr Roizen. Wspólne spacery to wiele pozytywów dla naszego wspólnego zdrowia psychicznego — podkreśla.

Kiedy spacerujesz z przyjacielem, z pewnością będziesz bardziej psychologicznie cieszyć się treningiem, rozmawiając, łącząc się i dzieląc doświadczeniem. Nie wspominając o tym, że wspólny spacer sprawia, że mniej skupiasz się na wysiłku fizycznym, ponieważ rozmawiasz z kimś — mówi.

Podczas i po spacerze ludzie odczuwają duży spadek apetytu na przekąski

Uczucie głodu zwykle utrudnia zrzucenie wagi. Pożądane potrawy są zwykle kaloryczne, tłuste lub słodkie, a czekolada znajduje się na szczycie tej listy.

Ostatnie odkrycia z University of Exeter pokazują, że chodzenie może ograniczyć tęsknotę za cukrem, zarówno podczas spaceru, jak i przez ok. 10 minut po nim. Odkrycia naukowców sugerują, że chodzenie ostatecznie pomaga ludziom schudnąć nie tylko poprzez poprawę metabolizmu, ale także poprzez ograniczenie apetytu na słodkie przekąski, takie, jak czekolada. Badanie wykazało, że podczas krótkiego spaceru ludzie są w stanie regulować codzienne spożycie słodkich przekąsek, często nawet o połowę.

Jak widać, tylko dobre rzeczy płyną z chodzenia — mówi dr Roizen. A kiedy znajdziesz aktywność, która ma tak wiele zalet, naprawdę powinieneś iść dalej — kończy.

Źródło: health.clevelandclinic.org

One thought on “Pięć doskonałych powodów, aby wybrać się dziś się na spacer

Dodaj komentarz