fbpx

Mózg kobiety pracuje inaczej niż mężczyzny

Mężczyźni i kobiety nie myślą tak samo. Choć wiele osób się z tym nie zgadza, to dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania dowiodła, że kobiety mają lepszą pamięć, łatwiej adaptują się społecznie, a także dużo lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku czynności jednocześnie. Natomiast mężczyźni mają m.in. bardziej rozwinięte zdolności przestrzenne. Wszystko przez to, że nasze mózgi pracują inaczej.

Jak pisze “The Economist”, dr Ragini Verma z Uniwersytetu Pensylwania wraz z zespołem naukowców przebadała 428 mężczyzn i chłopców oraz 521 kobiet i dziewcząt, a wyniki jej badania zobrazowały tendencje połączeń, które zachodzą w mózgach kobiety i mężczyzny.

W badaniu przeanalizowano dwie główne części ludzkiego mózgu: móżdżek (odpowiadający za działanie) oraz mózg (odpowiadający za myślenie, przewidywanie). Jak wykazał zespół, u mężczyzn dominują połączenia w obrębie półkul, natomiast u kobiet zdecydowanie więcej jest połączeń między półkulami.

W ludzkim móżdżku sytuacja jest odwrotna. Dlatego to, jak przekonują naukowcy, mężczyźni działają dokładniej od kobiet, bo mają więcej połączeń w móżdżku. Natomiast kobiety więcej myślą i planują, bo ich mózg charakteryzuje się zdecydowanie większą liczbą połączeń między półkulami.

Różne połączenia w mózgu to inne umiejętności

Dr Ragini Verma odkryła także to, jaki typ połączeń mózgowych stoi u podstaw męskich i żeńskich umiejętności poznawczych. Co ciekawe, cechy te nie są wrodzone, ale rozwijają się z wiekiem. Zespół naukowców udowodnił, że im jesteśmy starsi, tym różnice płciowe w działaniu naszych mózgów stają się bardziej widoczne.

Uczestnicy badania mieli od 8 do 22 lat. Zaobserwowano, że zachowania mózgów dzieci do 13. roku życia były podobne. Dopiero z czasem pojawiają się różnice płciowe w ich działaniu i typie połączeń. Widać to szczególnie wyraźnie, gdy sama płeć staje się ważniejsza, czyli gdy osiągamy pełnoletność.

 

Źródło: The Economist

One thought on “Mózg kobiety pracuje inaczej niż mężczyzny

  • 29 czerwca 2022 at 22:43
    Permalink

    Teraz powiedzcie to genderowcom. Zjedzą Was ci którzy nazywają się “otwartymi umysłowo”.

    Reply

Dodaj komentarz