fbpx

W Warszawie powstała „Podzielnia” – sklep w którym wszystko jest za darmo

Warszawska „Podzielnia” to raj dla osób, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego. Można zostawić tam niepotrzebne rzeczy, takie jak ubrania, zabawki, meble czy książki, a w zamian zabrać coś, co może nam się przydać.

Warszawska „Podzielnia”

Sklep „Podzielnia”, czyli punkt wymiany rzeczy używanych, otwarty został na warszawskich Bielanach. Jest to miejsce, gdzie można zostawić zbędne przedmioty w dobrym stanie i zupełnie za darmo zabrać te, które nam posłużą.

– Główną ideą projektu jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów – informują pomysłodawcy.

„Podzielnia” jest zlokalizowana przy ul. Kasprowicza 18, otwarta jest od godziny 9:00 do 20:00. Jeśli w domowych piwnicach czy szafkach zalegają wam zbędne, dawno nieużywane przedmioty w użytecznym stanie, można się tam wybrać i dać im drugie życie.

– Ziemia będzie Ci wdzięczna za niezmarnowanie hektolitrów wody i energii na recykling starych oraz produkcję nowych rzeczy – powiedział Włodzimierz Piątkowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany.

Punkt działa na Bielanach od 7 września 2020 r.

– Jako dzielnica jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy, które służą integracji lokalnej społeczności. Sama inicjatywa powstania Podzielni na Bielanach zrodziła się w lipcu. Podobny projekt z powodzeniem działa już na Mokotowie i to na podstawie doświadczenia społeczników, a szczególnie Eweliny Filipowicz, z którą nawiązałem kontakt – powstało takie miejsce na Bielanach – zdradza Włodzimierz Piątkowski – zastępca burmistrza Dzielnicy Bielany.

Podobne miejsce funkcjonuje już od dwóch lat w Poznaniu. Po-Dzielnia jest również miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z tematyką nadmiaru przedmiotów i nadawania im nowego życia.

– Odwiedza nas około 250 osób dziennie. Wciąż zmagamy się z nadmiarem odzieży, książki i artykuły domowe nawet gdy są w dużej ilości to dość szybko znajdują nowy dom – informuje poznańska Po-Dzielnia.

Źródło: Urząd Dzielnicy Bielany

Dodaj komentarz