fbpx

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego otwarto odnowione szklarnie

We wtorek odbyło się uroczyste otwarcie odnowionych szklarni w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zakończenie inwestycji o wartości blisko 10 milionów złotych umożliwi uprawę gatunków roślin sukulentowych, które są trudne do hodowania i zagrożone wyginięciem. Ogród zdobył około 4 miliony złotych na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas ceremonii otwarcia, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Robert Olkiewicz, podkreślił wagę Ogrodu Botanicznego dla uczelni, który obok Oratorium Marianum i Auli Leopoldina stanowi jeden z jej kluczowych symboli. “Ogród cieszy się rosnącą popularnością. W zeszłym roku odwiedziło go ponad 200 tysięcy osób” – zauważył rektor.

Prace nad remontem szklarni były skomplikowane, z uwagi na ich unikalność i elementy konserwatorskie — przyznaje Maciej Wójcik, który nadzorował prace. “Zdołaliśmy jednak połączyć wymogi techniczne z potrzebami ekspertów od roślin egzotycznych” – dodał.

Przed przystąpieniem do prac remontowych, konieczne było zabezpieczenie i przeniesienie roślin. Proces ten rozpoczął się na początku 2021 roku, a prace rozbiórkowe ruszyły w połowie roku. Remont zakończył się w 2022 roku, a następnie przystąpiono do nasadzeń. Obecnie, szklarnie są w pełni zasiedlone roślinami.

Prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego, podkreśla wartość nowych szklarni dla hodowli wielu cennych gatunków i możliwości ochrony ex situ. “Dawniej szklarnie nie były w stanie spełnić warunków uprawy sukulentów, które są trudne do uprawy i często zagrożone wyginięciem. Teraz możemy kontrolować klimat w naszych budynkach, które są zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne” – wyjaśnił.

Jedna z szklarni prezentuje roślinność z Afryki, w tym welwiczję przedziwną, allaudię, pachypodium i sukulentowe pelargonie. Druga szklarnia prezentuje rośliny z Meksyku, w tym rodzaj kaktusów. Trzecia szklarnia to “mnożarka”, umożliwiająca rozmnażanie roślin.

Renowacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z projektu realizowanego przez NFOŚiGW i wsparciu ze strony władz Uniwersytetu Wrocławskiego. Całkowity koszt projektu, obejmujący remont czterech szklarni, wyniósł blisko 10 milionów złotych, z czego około 4 miliony Ogród uzyskał z NFOŚiGW.

Aktualnie prace remontowe są prowadzone na zabytkowej kaktusiarni – czwartej szklarni, która jest częścią tego samego projektu. Zakończenie prac planowane jest na bieżący rok. Kolejnym krokiem jest odbudowa Palmiarni, która jest zamknięta od 2006 roku.

Dodaj komentarz