fbpx

Hang Drum – najmłodszy instrument świata

 

Nie każdy wie o jego istnieniu i jak się nazywa. Nie każdy wie, że wcale nie jest pradawnym hinduskim lub bardziej egzotycznym instrumentem. Ale prawie każdy rozpływa się przy jego delikatnych i miękkich dźwiękach. Poznajcie Hang Drum.

Hang to instrument z rodziny idiofonów, który nie został stworzony gdzieś daleko w Azji, ale w Szwajcarii! I to całkiem niedawno, bo w 2000 roku! Oryginalny Hang został zaprojektowany i wyprodukowany przez Felixa Rohnera i Sabinę Schärer (PANArt Hangbau AG). Siedziba firmy znajduje się w Bernie. PANArt to firma, która ma na swoim koncie kilka innych całkiem ciekawych instrumentów. Ale wróćmy do Hanga…

Słowo Hang w języku jakiego używają mieszkańcy Berna oznacza po prostu dłoń. Hang składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul, a swoim kształtem przypomina „UFO”. Podczas gry Hang spoczywa zazwyczaj na kolanach muzyka. Gra się gołymi dłońmi i palcami. Górna część instrumentu to DING, a dolna to GU. Na górnej części jest 8 pól dźwiękowych oraz górny gong. Dolna część GU jest gładka, ale posiada otwór, którym możemy dodatkowo modulować brzmienie.

Hang pomimo, że jest bardzo młodym instrumentem zdobył uznanie wielu muzyków. Stał się ulubionym instrumentem ulicznych muzyków.

Posłuchajcie jego brzmienia:

 

 

 

Czytaj więcej na: infomusic.pl

Dodaj komentarz