fbpx

Mieszkaniec Świdnika odzyskał wzrok po 16-tu latach!

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie mieszka 38 milionów osób niewidomych. Współczesna medycyna części z nich daje szansę na odzyskanie wzroku. Skorzystał z niej także Ryszard Szumiata ze Świdnika koło Lublina, który po 16 latach znów widzi. Udaną operację odbyła się w klinice Gemini w Czechach.

Jedną z przyczyn utraty wzroku są urazy, do których dochodzi na skutek działania czynników zewnętrznych. Urazy mogą powstać w efekcie kontaktu oka z ostrymi przedmiotami, gałęziami drzew, uderzenia, a także poparzenia. I właśnie ten ostatni przypadek był przyczyną ślepoty u Ryszarda Szumiaty ze Świdnika koło Lublina.

  • Podczas pracy w warsztacie doszło do wybuch przetwornicy w spawarce gazowej, a moje oczy zostały poparzone wapnem i karbidem – mówi mężczyzna.

Do wypadku doszło w 1982 roku. Po urazie mężczyzna przeszedł kilka prób przeszczepu rogówki. Łącznie sześć operacji pozwoliło częściowo przywrócić wzrok, ale tylko na jakiś czas. Ostatni zabieg odbył się w 1996 roku.

  • Z czasem mój wzrok pogarszał się tak bardzo, że widziałem jedynie ślady konturu, światła i ciemności – opowiada Ryszard Szumiata.

Nadzieję na zmianę dawało wszczepienia keratoprotezy typu Boston. To szansa na odzyskanie użytecznego widzenia dla osób, którym nie można przeszczepić rogówki od zmarłego dawcy albo u takich pacjentów, u których miało miejsce już kilka przeszczepów klasycznych. W takiej sytuacji była właśnie mieszkaniec Świdnika.

  • W Polsce zakwalifikowałem się na zabieg, jednak przez dziesięć lat nie doczekałem się jego wykonania. Przez cały ten okres szukałem wspólnie z rodziną informacji na temat zabiegu w Internecie i natrafiłem na klinikę Gemini w Czechach, do której postanowiłem zwrócić się o pomoc – relacjonuje 75-latek.

Wszystko działo się jesienią ubiegłego roku. – Po wstępnym kontakcie z kliniką zostaliśmy zaproszeni na kompleksowe badania, po których do zabiegu ostatecznie zostało zakwalifikowane oko prawe, które nie było tak zmęczone poprzednimi operacjami jak oko lewe –  mówi Ryszard Szumiata.

Zabieg odbył się już po kilku tygodniach w siedzibie kliniki Gemini w Zlinie i trwał 1,5 godz.

  • Z powodu zaćmy najpierw została wymieniona soczewka wewnątrzgałkowa, a następnie została wszczepiona sztuczna rogówka – opisuje przebieg operacji dr Pavel Stodůlka, szef sieci klinik Gemini, która stała się pionierem w transplantacji sztucznej rogówki typu Boston.

Efekt operacji był widoczny już następnego dnia. – Jesteśmy zachwyceni tak szybkim i świetnym rezultatem, który zwykle widoczny jest po dłuższym czasie. Żeby uzyskać pełną wizję potrzeba kilku dni, tygodni, a czasem miesięcy. Tutaj po zdjęciu opatrunków pacjent zaczął rozglądać się po gabinecie i chociaż początkowo miał problemy z rozpoznaniem niektórych kolorów i liter, po chwili przypomniał sobie wszystko i ku naszemu zaskoczeniu przeczytał nawet najmniejszy akapit tekstu optotypu. To było absolutnie fantastyczne – powiedział Pavel Stodůlka.

Wzruszenia i szczęścia nie ukrywają najbliżsi pana Ryszarda. – Do końca życia będę pamiętał 600 km podróż do domu. Ojciec, poza chwilami drzemki, czytał wszystkie tablice reklamowe, drogowskazy, czy numery rejestracyjne samochodów jadących przed nami. Dla osoby, która jest oswojona z faktem, że ktoś nie widzi, to coś niesamowitego! Po operacji rozpoczęliśmy nowe życie i do dziś uczymy się wszystkiego od nowa – mówi Paweł Szumiata, syn pana Ryszarda.

Sieć klinik Gemini jest bardzo popularna wśród polskich pacjentów. Tylko w Ostrawie, gdzie ordynatorem jest polska lekarka dr Justyna Krowicka, co miesiąc przyjeżdża kilkuset naszych rodaków. Obok najbardziej popularnych zabiegów usunięcia zaćmy, systematycznie rośnie tam ilość operacji związanych z laserową korekcją wzroku, iniekcją dogałkową, witrektomią, czy zabiegami estetycznymi.

KLINIKA PRYWATNA OCZU GEMINI, www.gemini.cz

Gemini Private Eye Clinic rozwija długą tradycję chirurgii oka w Zlínie. Pierwsza klinika została otwarta w Zlínie w 2003 roku i jest obecnie obsługiwana przez dziesięć klinik w Czechach: Zlín, Průhonice koło Pragi, Praga-Krč, Czeskie Budziejowice, Ostrawę, Vyškov, Brno, Nowy Jiczyn i Liberec. Gemini swoją klinikę ma także w Wiedniu. Oprócz operacji korekcji wzroku i operacji zaćmy, kliniki wykonują również zabiegi estetyczne, takie jak operacja górnej i dolnej powieki. Zespołowi chirurgów kieruje znany na całym świecie chirurg oka, MUDr. Dr Pavel Stodulka, FEBOS-CR.

 

MUDr. Dr PAVEL STODULKA – absolwent studiów medycznych na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu. W 2000 r. ukończył studia podyplomowe na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola w Hradcu Králové z tematem laserowej korekcji wzroku metodą LASIK, którą wprowadził w Czechach. Doświadczenie okulistyczne zdobywał także na świecie, szczególnie w Kanadzie. Był ordynatorem oddziału wzroku Szpitala Bata w Zlínie. W 2003 r. założył prywatną klinikę okulistyczną Gemini – największą prywatną klinikę okulistyczną w Czechach. Kilka operacji okulistycznych, takich jak centrowanie odchylonej soczewki ludzkiej lub wszczepienie presbyopijnej soczewki fakijnej, przeprowadził jako pierwszy chirurg oka na świecie. Wykłada na prestiżowych międzynarodowych kongresach okulistycznych. Jest prezesem AECOS – amerykańsko-europejskiego kongresu chirurgii oka. W 2019 roku Pavel Stodůlka dodał do swojego dorobku dwa światowe osiągnięcia – jako pierwszy chirurg oka przeprowadził operację zaćmy za pomocą nowego lasera femtomatrix, który jest najszybszym na świecie. Drugim osiągnięciem było przeprowadzenie operacji – rotacji śródrogówkowej mikrosoczewki własnej, który zmniejsza astygmatyzm rogówkowy oka pacjenta przez zmianę jej zakrzywienia.

 

Dodaj komentarz