fbpx

Super nawóz, oszczędności i dobro planety zamiast odpadków kuchennych

Żyjemy w dynamicznych czasach. Wysokie tempo życia codziennego sprawia, że nie mamy czasu na tak prozaiczne rzeczy jak na przykład planowanie zakupów. Sprawa wydaje się błaha, lecz po głębszym zastanowieniu zauważymy, że niezaplanowane i robione w pośpiechu zakupy sprawiają, że kupujemy za dużo. Dużo więcej niż możemy skonsumować. W efekcie wiele produktów, szczególnie tych łatwo psujących się, z krótkim okresem ważności, trafia do śmietników i na wysypiska.

Według statystyk zdecydowana większość odpadów gromadzonych przez gospodarstwa domowe to materiały organiczne, które w sprzyjających warunkach (a takie panują na wysypiskach śmieci) ulegają rozkładowi beztlenowemu, a to z kolei prowadzi do wydzielania w tym procesie metanu.

Metan jest jednym z głównych gazów cieplarnianych. Szacuje się, że stanowi on około 10% wszystkich gazów cieplarnianych Ziemi. Oprócz wspomnianego już efektu cieplarnianego, metan powoduje zanieczyszczenia wód gruntowych oraz stanowi zagrożenie dla roślin (degradacja strefy korzeniowej) i ludzi (działanie toksyczne, niedotlenienie, nieprzyjemny zapach). W interesie nas wszystkich jest więc ograniczenie ilości odpadów organicznych trafiających na wysypiska. Przy okazji zmniejszenia wydzielania metanu do atmosfery uzyskamy jeszcze jeden pozytywny efekt dla szeroko rozumianej ochrony środowiska – zmniejszenie powierzchni wysypisk śmieci (średnio, około 75% odpadów miejskich stanowią biodegradowalne odpady organiczne).

W jaki sposób możemy więc ograniczyć ilość odpadów organicznych, które trafiają na wysypiska śmieci? Przede wszystkim robić zakupy rozsądnie. Nie kupować dużych ilości jedzenia, których nie jesteśmy w stanie „przerobić” (dotyczy to w szczególności przedświątecznych zakupów). Oczywiście jakieś odpady organiczne w gospodarstwach domowych zawsze będą powstawać. Co możemy z nimi zrobić?

Rozwiązaniem może być domowy wermikompostownik, w którym odpady są przerabiane przez dżdżownice, a sam proces przerabiania przez nie odpadów nazywa się  wermikompostowaniem (ang. „vermicomposting”).

Najlepsze do tego typu procesów są dżdżownice kalifornijskie (Eisenia fetida) zwane również kompostowcami różowymi, dżdżownicami kompostowymi czy po prostu czerwonymi robakami. Preferują one środowiska o dużej zawartości materii organicznej. Charakteryzują się również dużą długością życia, szybkim tempem przerabiania materii organicznej i stacjonarnym trybem życia . Czyli posiadają wszystkie cechy potrzebne dla zasiedlenia wermikompostownika.

Główne zalety wermikompostownika to:

1.      Bezzapachowy proces przerobu odpadów organicznych.

2.      Znaczące ograniczenie ilości odpadów/śmieci.

3.      Ekologiczna utylizacja odpadów mokrych z gospodarstwa domowego (brak szkodliwych gazów wydzielanych do atmosfery).

4.      Własna, domowa produkcja naturalnego nawozu doskonałej jakości.

Założenie i prowadzenie wermikompostownika to również świetna zabawa dla rodzin, dzieci i klas w szkołach.

Na rynku dostępnych jest kilka typów wermikompostowników.

Ciekawym rodzajem jest kompostownik workowy, który ostatnio jest do nabycia w Polsce (rodzima produkcja).

Jego dodatkowymi zaletami w porównaniu z innymi modelami są:

·         Większy dostęp powietrza, co przyspiesza rozkład materii organicznej;

·         Łatwość w ekstrakcji przerobionego biohumusu;

·         Lekkosć konstrukcji, co ułatwia przemieszczanie kompostownika w miarę potrzeb.

Może być używany zarówno w domach wolnostojących jak i w blokach. Jest łatwy w demontażu i niezbyt ciężki, więc można go łatwo przemieszczać, w zależności od pory roku i posiadanej przestrzeni w domu. Typowe miejsca na wermikompostownika to np. garaż, balkon, taras, altana, zacieniony i zadaszony kącik w ogrodzie, itp.

Więcej informacji na temat wermikompostownika workowego jest dostępnych na stronie dostawcy: www.ogrodniczylublin.pl.

Dodaj komentarz