fbpx

Rakieta wystartowała. NASA oficjalnie rozpoczęła misję kolonizacji Księżyca

Dziś rano (16.11.2022) odbył się historyczny, pierwszy krok w ramach programu Artemis, którego celem jest ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu. Rakieta Space Launch System wystartowała bez żadnych usterek z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie, wynosząc na orbitę statek Orion.

Rakieta rozpoczęła swoją 25-dniową podróż z ośrodka NASA Kennedy Space Center na Florydzie o godz. 7.48 rano czasu polskiego.

— Ruszamy razem, na Księżyc i jeszcze dalej — powiedział prowadzący transmisję przedstawiciel NASA.

Artemis to amerykański program lotów kosmicznych realizowany przez NASA, firmy prywatne oraz partnerów międzynarodowych, m.in. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Statek Orion, który został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, napędzany jest przez moduł serwisowy dostarczony przez Europejską Agencję Kosmiczną. Kosmiczny pojazd zbliży się na odległość 100 km od powierzchni Księżyca, okrąży go, po czym wróci na Ziemię.

25 listopada statek doleci do Księżyca i wejdzie w jego orbitę, gdzie spędzi blisko tydzień. 1 grudnia opuści orbitę, aby 5 grudnia rozpocząć podróż z powrotem na Ziemię. Lądowanie na Oceanie Spokojnym nastąpić ma 11 grudnia.

Statek Orion ma podczas misji pokonać 2 miliony kilometrów, więcej niż jakikolwiek inny pojazd przeznaczony do transportu ludzi. Po drodze zostawi też 10 satelitów do badań Księżyca i innych ciał niebieskich położonych blisko Ziemi. Na pokładzie Oriona znajdą się trzy manekiny, co ma pomóc w ocenie bezpieczeństwa misji dla ludzi.

W ramach kolejnej planowanej misji Artemis II w 2024 r. podobny lot mają odbyć astronauci, natomiast w 2025 roku astronauci mają wylądować na Księżycu. Rok później ma dojść do skompletowania stałej, mieszkalnej bazy kosmicznej na orbicie księżycowej. W długiej perspektywie stała obecność ludzi na Księżycu ma pomóc w przygotowaniach do eksploracji Marsa.

W program Artemis zaangażowane są nie tylko USA, ale inne kraje w ramach tzw. porozumień Artemis. Stroną porozumień jest też Polska, która miała swój udział w ramach współpracy NASA z Europejską Agencją Kosmiczną w tworzeniu Oriona. Europejscy astronauci mają również w przyszłości polecieć na Księżyc w ramach misji.

Dodaj komentarz